Zaskakujący lek na choroby neurodegeneracyjne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   22-04-2021, 14:02

Zaskakujący lek na choroby neurodegeneracyjne Badania na myszach stanowiących model choroby Alzheimera wykazały, że stymulacja światłem poprawia pamięć i funkcje poznawcze Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Fototerapia może w sposób bezpieczny wspomagać standardowe metody leczenia, które jedynie spowalniają przebieg chorób neurodegeneracyjnych - uważają naukowcy.

Fototerapia może być skuteczną metodą wspomagającą leczenie chorób neurodegeneracyjnych – przekonują naukowcy na łamach „Chinese Medical Journal”.


Zespół naukowców z kilku placówek badawczych w Chinach przyjrzał się dotychczasowym pracom na temat wpływu fototerapii na choroby neurodegeneracyjne.

- Choć skuteczność terapii światłem była badana wśród pacjentów z zaburzeniami zdrowia psychicznego i zaburzeniami snu, brakuje rzetelnej wiedzy na temat jej zastosowania w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych - mówi dr Chun-Feng Liu z Uniwersytetu Suzhou.

Funkcjonowanie naszego organizmu regulowane jest przez rytm okołodobowy, a zegar kontrolujący ten rytm zlokalizowany jest w podwzgórzu. To tam zachodzi ekspresja genów kluczowych dla rytmu okołodobowego, a zaburzenie działania tych genów zakłóca cały rytm.

Światło hamuje produkcję szyszynki w czasie dnia
Zakłócenia te mają z kolei związek z chorobami neurodegeneracyjnymi, a także zaburzeniami snu i metabolizmu. Zewnętrzne czynniki stymulujące, takie jak światło, aktywność fizyczna czy odżywianie, mogą pomóc zresetować zegar, przywrócić normalny rytm, a co za tym idzie złagodzić objawy wymienionych zaburzeń - piszą naukowcy.

Innym mechanizmem, za pośrednictwem którego zegar kontroluje rytm okołodobowy jest wydzielanie melatoniny przez szyszynkę. W tym przypadku światło hamuje produkcję tego hormonu w czasie dnia, zmniejszając senność.

Różne tkanki i narządy organizmu mogą reagować inaczej na stymulację światłem. Co więcej, różne biomolekuły uwalniane przez komórki układu odpornościowego i komórki macierzyste wykazują różny stopień wrażliwości na konkretne długości fali światła, a ich reakcja może stymulować wydzielanie czynników neurotroficznych, chroniących komórki nerwowe.

Stymulacja światłem poprawia pamięć
U pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera zaburzenia snu mają związek ze zwiększoną ekspresją biomarkerów sprzyjających postępowaniu choroby. Chorzy często po zmierzchu doświadczają zagubienia, pogorszenia stanu emocjonalnego i nadpobudliwości.

Badania na myszach stanowiących model choroby Alzheimera wykazały, że stymulacja światłem poprawia pamięć i funkcje poznawcze oraz zmniejsza szkodliwe rezultaty odkładania się patogennego amyloidu beta w mózgu. Zaobserwowano ponadto, że ekspozycja na światło zmniejsza poziom lęku i zachowań agresywnych u osób z demencją.

Fototerapia może w sposób bezpieczny wspomagać standardowe metody leczenia, które jedynie spowalniają przebieg chorób neurodegeneracyjnych. Dlatego też istotne jest przeprowadzenie szerzej zakrojonych badań w celu ustalenia parametrów optymalnych dla pacjentów - podsumowują autorzy badania (DOI: 10.1097/CM9.0000000000001301).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH