Zbadają szczepionki p/ gruźlicy w kontekście COVID-19. WHO nastawiona sceptycznie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-10-2020, 12:33

Zbadają szczepionki p/ gruźlicy w kontekście COVID-19. WHO nastawiona sceptycznie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy zbadają czy szczepionka BCG p/ gruźlicy może częściowo chronić przed COVID-19. Tymczasem WHO nie zaleca tych szczepień w związku z ochroną przed koronawirusem. Nie ma na razie dowodów naukowych, że ma to jakikolwiek sens. Poza tym jest ryzyko, że zabraknie tych szczepionek walce z gruźlicą.

Do badań obecnie prowadzonych włączono przede wszystkim pracowników służby zdrowia, najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem. Ale dzięki temu szybciej będzie można poznać ewentualne efekty takich szczepień.

Jednym z ochotników tych badań jest lekarz rodzinny z Exeter Sam Hilton. - To całkiem dobra hipoteza, że szczepionka BCG może złagodzić przebieg choroby COV ID-19. Oczekuję, że może ona choć trochę mnie chronić, co oznacza, że większą będę mieć szansę zajmowania się pacjentami - podkreśla.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie zaleca szczepień BCG przeciwko gruźlicy w związku z ochroną przed koronawirusem SARS-CoV-2. Nie ma na razie dowodów naukowych, że ma to jakikolwiek sens. Poza tym jest ryzyko, że zabraknie tych szczepionek walce z gruźlicą, która uśmierca rocznie prawie 1 mln osób i wciąż jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych.

W Polsce sczepienia przeciwko gruźlicy są nadal obowiązkowe w okresie noworodkowym. Aby jednak preparat ten chronił osoby dorosłe, szczególnie w starszym wieku, musiałby zostać podany ponownie.

Zbigniew Wojtasiński, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH