Zbadano, jak COVID wpływa na oczy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-12-2020, 15:35

Zbadano, jak COVID wpływa na oczy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ból oczu to najważniejszy objaw COVID-19, jeśli chodzi o narząd wzroku - wynika z badania Anglia Ruskin University. 83 proc. chorych zaczęło odczuwać okulistyczne objawy w czasie dwóch tygodni od pojawienia się innych symptomów COVID-19.

Naukowcy z Anglia Ruskin University (ARU) poprosili osoby z diagnozą COVID-19 o wypełnienie ankiety na temat doświadczanych symptomów i tego, jak odnoszą się one do czasu sprzed infekcji.

Wyniki pokazały, że u chorych znacznie częściej pojawiał się ból oczu. Skarżyło się na niego 16 proc. pacjentów, podczas gdy wśród zdrowych - tylko 5 proc. osób.

Choć aż 18 proc. osób z COVID-19 cierpiało na światłowstręt, to wzrost liczby przypadków w porównaniu do stanu sprzed choroby był niewielki.

Jednocześnie badanie pokazało, że 83 proc. chorych zaczęło odczuwać okulistyczne objawy w czasie dwóch tygodni od pojawienia się innych symptomów COVID-19. U 80 proc. osób doświadczających kłopotów z oczami, zaburzenia te trwały krócej niż dwa tygodnie.

Wśród tych symptomów z kolei najczęściej pojawiało się zmęczenie dotykające 90 proc. respondentów, gorączka, na którą cierpiało 76 proc. chorych oraz suchy kaszel dotykający 66 proc. z nich.

Badania opisano na łamach "BMJ Open Ophthalmology".

Więcej informacji na stronach:

https://aru.ac.uk/news/research-reveals-how-covid-19-affects-the-eyes

https://bmjophth.bmj.com/content/5/1/e000632

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH