Zbadano wpływ szczepionek mRNA na przebieg ciąży, porodu i noworodka. Jakie są wyniki?

FARMAKOTERAPIA

Autor: medrxiv.org   09-07-2021, 08:02

Zbadano wpływ szczepionek mRNA na przebieg ciąży, porodu i noworodka. Jakie są wyniki? Ciąża jest czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19. Ważne jest poszukiwanie bezpiecznych szczepionek, które wywołują ochronną odpowiedź przeciwciał matczynych i płodowych Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Przeanalizowano przypadki ponad 40 tys. ciężarnych kobiet, którym podano dwie dawki szczepionki mRNA. Badano skuteczność i bezpieczeństwo preparatów zarówno dla matki i płodu.

Szczepionki mRNA p/#COVID-19 są skuteczne i bezpieczne w zapobieganiu infekcji SARS-CoV-2 u ciężarnych. Rekomenduje się dwie dawki w celu uzyskania silnej humoralnej odpowiedzi odpornościowej. Analizie poddano 40 509 ciężarnych - napisał na Twitterze dr Grzegorz Cessak, prezes URPL, przywołując publikację medrxiv.org (Covid-19 Vaccination in Pregnancy: A Systematic Review)

Przegląd systematyczny badań z podania szczepionek ciężarnym

Ciąża jest czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19. Ważne jest poszukiwanie bezpiecznych szczepionek, które wywołują ochronną odpowiedź przeciwciał matczynych i płodowych.

Autorzy publikacji dokonali przeglądu rejestrów (ClinicalTrials.gov, WHO Clinical Trial Registry i EU Clinical Trial Registry) oraz bazy danych (MEDLINE, ScienceDirect, Cochrane Library, Proquest i Springer) do 20 czerwca 2021 roku.

Opisano wskaźnik infekcji, odpowiedź przeciwciał matczynych, przenoszenie przeciwciał przez łożysko i zdarzenia niepożądane. Przegląd systematyczny został przeprowadzony z oceną jakości zgodnie z wytycznymi PRISMA.

Szczepionki mogą zapobiegać przyszłym infekcjom SARS-CoV-2

W sumie do badania włączono dwanaście badań obserwacyjnych obejmujących łącznie 40 509 kobiet w ciąży, którym podano dwie dawki szczepionek mRNA: Pfizer/ Biotech i Moderna.

Stwierdzono, że te preparaty mogą zapobiegać przyszłym infekcjom SARS-CoV-2. Obie szczepionki nie wpływały na przebieg ciąży, porodu i noworodka.

Najczęściej spotykanymi działaniami niepożądanymi były: ból w miejscu iniekcji, zmęczenie i ból głowy - były to działania przemijające.

Odpowiedzi przeciwciał były szybkie już po pierwszej dawce szczepionek. Po podaniu dawki przypominającej odpowiedzi przeciwciał były wyższe i związane z lepszym transferem przeciwciał przez łożysko.

Bezpieczna opcja dla ciąży i płodu

Dłuższe odstępy między pierwszą dawką szczepienia a drugą były również związane z wyższym poziomem przeciwciał IgG płodowych i lepszym współczynnikiem przenoszenia przeciwciał.

W podsumowaniu pracy autorzy oceniają, że szczepionki Pfizer/ BioNTech i Moderna są skuteczne w zapobieganiu przyszłym zakażeniom SARS-CoV-2.

Można je uznać za bezpieczną opcję dla ciąży i płodu. W celu uzyskania silniejszej odpowiedzi przeciwciał matczynych i płodowych zalecono dwie dawki szczepionek. Dłuższa latencja była związana z wyższą odpowiedzią przeciwciał płodu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH