Zbyt bliskie mieszkanie obok turbin wiatrowych może powodować problemy z sercem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   07-07-2021, 07:02

Zbyt bliskie mieszkanie obok turbin wiatrowych może powodować problemy z sercem Turbiny wiatrowe niezdrowe dla serca? Jeszcze w tym roku rozpoczną się dodatkowe badania nad wpływem wiatraków na zdrowie mieszkających w ich pobliżu osób Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

300 metrów odległości turbin wiatrowych od gospodarstw mieszkalnych to za mało. Eksperci ostrzegają przed skutkami zdrowotnymi takiego "sąsiedztwa", w tym problemami z sercem.

Lekarze obawiają się negatywnego wpływu turbin wiatrowych na zdrowie osób mieszkających w ich pobliżu, w tym problemy z sercem.

Medycy skupieni w organizacji Windwiki uważają, że konieczna jest weryfikacja dotychczasowej polityki państwa w zakresie lokalizacji ogromnych wiatraków.

Turbiny wiatrowe mogą powodować problemy z sercem

- Zalecenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) z 2020 r., które zakładają, że turbiny wiatrowe muszą turbiny wiatrowe muszą być oddalone od domów o 300 metrów są zbyt optymistyczne - uważa lekarz Simone Brands.

Brands i inni lekarze skupieni w organizacji pod nazwą Windwiki obawiają się, że normy hałasu i odległości stosowane w farmach wiatrowych są "zbyt elastyczne".

"Eksperci ostrzegają przed skutkami zdrowotnymi, w tym problemami z sercem" - czytamy na stronie internetowej organizacji.

Będą dodatkowe badania nad wpływem wiatraków na zdrowie

Lekarze przypominają, że sąsiednia Belgia ma znacznie bardziej rygorystyczne warunki stawiania turbin. Muszą być one oddalone o 850 metrów od domów, a w Danii nawet o 1100 m.

Jak informuje RIVM jeszcze w tym roku rozpoczną się dodatkowe badania nad wpływem wiatraków na zdrowie mieszkających w ich pobliżu osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH