Zbyt długie karmienie butelką prowadzi do otyłości

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-05-2011, 08:44

Dzieci zbyt długo karmione butelką są narażone na otyłość już w wieku 5 lat - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "The Journal of Pediatrics".

Dr Robert Whitaker i Rachel Gooze z Temple University, we współpracy z dr Sarah Anderson z Ohio State University College of Public Health, analizowali historię medyczną 6750 dzieci. Badali wpływ długiego stosowania butelki do karmienia na ryzyko otyłości.

Wśród badanej grupy 22 proc. maluchów w wieku 2 lat jeszcze korzystało z butelki dla niemowląt jako głównego naczynia na picie lub było usypianych z butelką. Aż 23 proc. z tych dzieci w wieku 5,5 roku cierpiało z powodu otyłości.

Picie z butelki po zakończeniu okresu niemowlęctwa może przyczyniać się do powstania problemu głównie poprzez przyzwyczajanie dziecka do spożywania zbyt wielu kalorii. Jak wyjaśniają autorzy, 2-letnie dziecko kładzione do łóżka z ponad 200-gramową butelką pełną mleka dostaje około 12 proc. kalorii, które powinno otrzymać w ciągu dnia, tymczasem butelka z mlekiem na "dobranoc" jest tylko dodatkiem do całodziennego pożywienia.

Badacze dodają, że karmienie butelką młodszych dzieci (do ukończenia 12. miesiąca) nie powoduje żadnych szkód i sugerują współpracę pediatrów i rodziców w zakresie odzwyczajania maluchów od butelki przed pierwszymi urodzinami dziecka.

Autorzy badań podkreślają, że ograniczenie czasu karmienia maluchów butelką do okresu wczesno-niemowlęcego powinno w znacznej mierze pomóc w zapobieganiu otyłości. Amerykańscy eksperci zgadzają się co do tego, że leczenie otyłości u dzieci powinno się rozpocząć zanim pójdą do szkoły.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH