Zdrowa Gmina: wzrost zainteresowania profilaktyką onkologiczną

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   21-04-2011, 14:41

Zdrowa Gmina: wzrost zainteresowania profilaktyką onkologiczną Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Marzec był pierwszym miesiącem aktywności 211 gmin i dzielnic Warszawy z 6 województw, które w ramach konkursu Zdrowa Gmina, zachęcały swoich mieszkańców do przeprowadzania bezpłatnych badań profilaktycznych - mammografii, cytologii i kolonoskopii.

Najwyższy wzrost zgłaszalności, który w marcu wyniósł na badania mammograficzne 18,6% i cytologiczne 11,3%, odnotowała Gmina Domanice z województwa mazowieckiego. Gmina, która do końca sierpnia odnotuje najwyższy wzrost frekwencji na badania, będzie miała największe szanse na wygranie 100 tysięcy złotych.

Z 211 uczestników konkursu Zdrowa Gmina najwyższą zgłaszalnością na badania mammograficzne i cytologiczne, które odpowiednio wyniosły na koniec marca 65,3% i 52,8%, może się pochwalić się Gmina Paprotnia z województwa mazowieckiego - zwycięzca z pierwszej edycji konkursu. Jednak w ciągu ostatniego miesiąca najwyższy wzrost frekwencji na badania skryningowe odnotowała Gmina Domanice, aż 18,6% na mammografię i 11,3% na cytologię.  

Spośród 6 województw biorących udział w konkursie najwyższy średni wzrost zgłaszalności na badania w kierunku wykrywania raka piersi odnotowało województwo opolskie – 3,75%, a w kierunku raka szyjki macicy województwo lubelskie – 0,52%. Organizatorzy konkursu jeszcze przez 5 miesięcy będą monitorować statystyki zgłaszalności na badania skryningowe finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Do 30 czerwca 2011 r. gminy biorące udział w konkursie są zobowiązane do przesłania autorskich opisów projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody głównej w konkursie, tj. 100 000 zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH