Zidentyfikowano gen istotny w rozwoju raka żołądka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   30-12-2010, 18:20

Gen powiązany z różnymi chorobami u ludzi odgrywa rolę w rozwoju raka żołądka - wykazali naukowcy z Japonii. Odkrycie to może pomóc opracować nowe leki skuteczniejsze w walce z tym nowotworem - informuje pismo Proceedings of the National Academy of Science.

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego, Uniwersytetu Yokohamy oraz Uniwersytetu w Chiba w Japonii poddali testom próbki pobrane od 66 pacjentów z rakiem żołądka. Okazało się, że komórki nowotworu produkowały znacznie więcej białka ASK-1 w porównaniu ze zdrowymi komórkami śluzówki żołądka.

Ponadto, zablokowanie genu ASK-1 u myszy obniżało ryzyko zachorowania na ten nowotwór – gryzonie z nieaktywnym genem miały mniejsze i mniej liczne guzy żołądka, niż zwierzęta, u których działał on prawidłowo.

Enzym ASK-1 odgrywa ważną rolę w warunkach stresujących dla komórek, np. wtedy gdy są one narażone na działanie silnie utleniających cząsteczek – wolnych rodników (tzw. stres oksydacyjny) lub podczas procesów zapalnych. Pobudza je wówczas do apoptozy.

ASK1 wpływa też na inne funkcje komórek, jak ich specjalizacja oraz na wrodzone mechanizmy odpornościowe. We wcześniejszych badaniach powiązano go z rozwojem wielu schorzeń człowieka, jak choroby uszkadzające układ nerwowy, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz choroby o podłożu zapalnym.

Pojawiały się ponadto doniesienia o jego roli w rozwoju raka jelita grubego i raka skóry. Jednak w najnowszej pracy naukowcy nie zaobserwowali, by poziom ASK-1 był wyższy w komórkach raka jelita grubego, niż w niezmienionych nowotworowo komórkach tego narządu.

Ich zdaniem, wskazuje to, że nadprodukcja enzymu ASK-1 może być unikatową cechą komórek raka żołądka. Jak dowiedli badacze, ASK-1 stymuluje komórki tego nowotworu do szybszych podziałów, w ten sposób przyczyniając się do jego rozwoju.

Naukowcy liczą, że ich odkrycie może zaowocować opracowaniem nowych, skutecznych metod leczenia raka żołądka.

Pozostaje on jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych na świecie. Wśród czynników, które przyczyniają się do jego rozwoju wymienia się palenie tytoniu, spożywanie dużych ilości słonych i wędzonych potraw, zwłaszcza mięsa oraz zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która wywołuje wrzody żołądka.

Mimo iż w ostatnich latach obserwuje się spadek liczby zachorowań na tego raka, towarzyszy mu ciągle wysoka śmiertelność. Dlatego naukowcy poszukują nowych metod terapeutycznych, które zwiększyłyby skuteczność jego leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH