Zidentyfikowano geny odpowiadające za zachorowania na trąd

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-12-2009, 13:16

Zidentyfikowano geny odpowiadające za zachorowania na trąd Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chińscy naukowcy zidentyfikowali siedem mutacji genów, które zwiększają podatność na trąd - podaje New England Journal of Medicine.

Chińczycy przeprowadzili badania genetyczne, w których wzięło udział 706 pacjentów dotkniętych trądem i 1225 zdrowych osób. U wszystkich badanych cierpiących na trąd zaobserwowano mutacje siedmiu genów, które, zdaniem naukowców, są odpowiedzialne za rozwój choroby, przy czym pięć z nich ma znaczenie dla funkcjonowania układu odpornościowego.

Oprócz mikrobów wywołujących trąd istotną rolę odgrywa także przyczyna wewnętrzna, czyli geny, które zwiększają podatność na tę chorobę. Jeśli rodzic choruje na trąd, bardzo prawdopodobne jest, że zachoruje także dziecko. Inaczej jest w przypadku par. Nawet jeśli jedna osoba jest chora, druga wcale nie musi się od niej zarazić.

W przypadku trądu okres inkubacji trwa od 8 do 10 lat. Wraz z wystąpieniem pierwszych objawów w organizmie zachodzą zazwyczaj nieodwracalne zmiany chorobowe. Jeśli w przyszłości można będzie określić, czy dana osoba jest podatna na tę chorobę zanim pojawią się jej symptomy, możliwe będzie podjęcie działań prewencyjnych.

Choć w krajach rozwiniętych trąd nie stanowi już problemu, wciąż dotyka mieszkańców wielu krajów rozwijających się. W samych Chinach każdego roku odnotowuje się 2 tys. nowych przypadków tej choroby.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH