Zidentyfikowano kolejny objaw COVID-19

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/LJ   18-03-2021, 09:02

Zidentyfikowano kolejny objaw COVID-19 Jednym z objawów koronawirusa są wysypki skórne Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Brytyjscy dermatolodzy stworzyli katalog z dokumentacją zdjęciową pacjentów, u których jednym z objawów są nietypowe wysypki skórne. Mogą stanowić pierwszy lub nawet jedyny objaw infekcji.

U wielu osób zakażonych SARS-CoV-2 występują na skórze nietypowe wysypki, które mogą stanowić pierwszy lub nawet jedyny objaw infekcji. Pokazało to szeroko zakrojone badanie prowadzone poza szpitalami.

Covid a nietypowe wysypki skórne
Wcześniejsze, prowadzone w szpitalach badania wskazywały, że pacjenci chorzy na COVID-19, cierpią czasami na nietypowe wysypki na skórze.

Naukowcy z King's College London przeanalizowali więc informacje o ponad 300 tys. niehospitalizowanych osób z pomocą specjalnej aplikacji.

Okazało się, że w tym przypadku skórne wysypki także często towarzyszyły COVID-19.

U 17 proc. osób, u których wykryto SARS-CoV-2, występowały one jako pierwszy objaw, a u 21 proc. - jako jedyny symptom choroby.

Katalog przypadków
Autorzy badania razem ze specjalistami z British Association of Dermatologists stworzyli już katalog z obrazami najczęstszych typów wysypek obecnych u 400 wybranych pacjentów. Jest dostępny na stronie: https://covidskinsigns.com.

- Skórne objawy COVID-19 czasami są pierwszym, a nawet jedynym symptomem infekcji SARS-CoV2 - mówi dr Mario Falchi, jeden z autorów pracy opublikowanej na łamach "British Journal of Dermatology".

- Rozpoznanie tych wczesnych oznak i objawów COVID-19 może umożliwić identyfikację przypadków pominiętych przy sprawdzaniu tylko podstawowych objawów. Pozwoli to na wprowadzenie środków zapobiegawczych chroniących przed dalszym rozprzestrzenianiem się infekcji - podkreśla badacz.

Wysypka objawem covid-19
Raporty najpierw z Chin, a potem z Europy wykazały, że wirus SARS-CoV-2 może mieć wpływ na skórę nawet w 20% przypadków. Wirus wywołuje wiele reakcji immunologicznych, więc nie jest zaskoczeniem, że dotyczy to skóry - czytamy na stronie British Association of Dermatologists.

Problem polega na tym, że covid-19 może powodować wiele różnych oznak i objawów skórnych, stąd opóźnienie w rozpoznaniu, wiążącym wysypki z wirusem. Istnieje jednak kilka rodzajów wysypek skórnych związanych z covid-19, które są najczęstszymi objawami.

Pacjenci zgłaszający się do swoich lekarzy z podejrzeniem wysypki covid-19 powinni mieć zrobiony wymaz. Jednak u wielu pacjentów objawy skórne mogą pojawiać się tygodnie lub miesiące po infekcji, a zatem PCR będzie zwykle negatywny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH