Zmiana kategorii z Rp na OTC dla produktu leczniczego Gastrolit

FARMAKOTERAPIA

Autor: NIA/Rynek Aptek   02-08-2021, 15:10

Zmiana kategorii z Rp na OTC dla produktu leczniczego Gastrolit

Prezes URPL 12 kwietnia 2021 roku wydał decyzję (nr UR/ZD/1145/21) dla produktu leczniczego Gastrolit - proszek do sporządzania roztworu, która dotyczy zmiany kategorii dostępności z Rp na OTC. Zmiana weszła w życie z dniem 1 sierpnia

  • Od 1 sierpnia weszła w życie zmiana dostępności  produktu leczniczego Gastrolit z Rp na OTC
  • Gastrolit jest lekiem w postaci proszku do sporządzania roztworu do doustnego nawadniania, zawierającym zestaw elektrolitów i glukozę, których niedobór występuje w stanach odwodnienia organizmu

Podmiotem odpowiedzialnym za produkt leczniczy jest Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. Decyzja w sprawie niniejszej zmiany kategorii dostępności weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2021 roku.

Gastrolit jest lekiem w postaci proszku do sporządzania roztworu do doustnego nawadniania, zawierającym zestaw elektrolitów i glukozę, których niedobór występuje w stanach odwodnienia organizmu, zwłaszcza podczas biegunek.

Wskazania do stosowania: Lek po rozpuszczeniu stosuje się do zapobiegania i leczenia odwodnienia niewielkiego stopnia w przebiegu biegunek. Należy go stosować od chwili wystąpienia biegunki lub wymiotów, aby nie dopuścić do odwodnienia oraz związanej z nim utraty elektrolitów.

Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne u dzieci, gdyż u nich utrata płynów w organizmie następuje znacznie szybciej niż u dorosłych, dlatego też dzieci w wieku poniżej 3 roku życia powinny jak najszybciej znaleźć się pod kontrolą lekarza. Roztwory do nawadniania takie jak Gastrolit mogą być stosowane przed konsultacją lekarską.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH