
Naukowcy z Karolinska Institutet uzyskali nowe neurony produkujące dopaminę. Neurony dopaminergiczne powstały w wyniku manipulacji ekspresji genów w komórkach glejowych (astrocytach).
Wykorzystując szereg czynników transkrypcyjnych, czyli białek, które mogą zmieniać ekspresję genów, naukowcy zmienili astrocyty z mysiego modelu parkinsona w działające neurony dopaminergiczne. Doprowadziło to do mierzalnego wzrostu sygnalizacji dopaminowej w mózgu i znaczącego zelżenia objawów choroby, jak np. trudności w poruszaniu się.
Podobny efekt uzyskano podczas eksperymentów laboratoryjnych nad ludzkimi astrocytami - informuje portal Kopalnia Wiedzy.
Autorzy publikacji z pisma Nature Biotechnology podkreślają, że dotychczasowe próby leczenia chorób neurodegeneracyjnych koncentrowały się na przeszczepianiu typów komórek niszczonych przez procesy patologiczne.
Badacze twierdzą, że w przyszłości, by uzupełnić utratę neuronów dopaminergicznych w parkinsonie, stosowane będzie raczej dostarczanie genów i związków drobnocząsteczkowych niż komórek.
Więcej: kopalniawiedzy.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych