Zmodyfikowane komórki gleju wyleczą z parkinsona?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   13-04-2017, 10:21

Zmodyfikowane komórki gleju wyleczą z parkinsona? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Karolinska Institutet uzyskali nowe neurony produkujące dopaminę. Neurony dopaminergiczne powstały w wyniku manipulacji ekspresji genów w komórkach glejowych (astrocytach).

Wykorzystując szereg czynników transkrypcyjnych, czyli białek, które mogą zmieniać ekspresję genów, naukowcy zmienili astrocyty z mysiego modelu parkinsona w działające neurony dopaminergiczne. Doprowadziło to do mierzalnego wzrostu sygnalizacji dopaminowej w mózgu i znaczącego zelżenia objawów choroby, jak np. trudności w poruszaniu się.

Podobny efekt uzyskano podczas eksperymentów laboratoryjnych nad ludzkimi astrocytami - informuje portal Kopalnia Wiedzy.

Autorzy publikacji z pisma Nature Biotechnology podkreślają, że dotychczasowe próby leczenia chorób neurodegeneracyjnych koncentrowały się na przeszczepianiu typów komórek niszczonych przez procesy patologiczne.

Badacze twierdzą, że w przyszłości, by uzupełnić utratę neuronów dopaminergicznych w parkinsonie, stosowane będzie raczej dostarczanie genów i związków drobnocząsteczkowych niż komórek.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH