Znaczenie odżywiania w pierwszych tygodniach życia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-05-2011, 14:55

Znaczenie odżywiania w pierwszych tygodniach życia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Odżywianie w pierwszych dniach i tygodniach życia wpływa na długie lata na nasze zdrowie, prawdopodobnie dzięki fenomenowi określanemu, jako programowanie metaboliczne - uważają naukowcy z Francji.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lionie wyniki swoich badań przedstawili podczas tegorocznego Spotkania Akademickich Związków Pediatrów w Denver (USA). Porównywali wzrost, budowę ciała i ciśnienie krwi trzech grup zdrowych, urodzonych o czasie noworodków.

Dzieci z jednej grupy były karmione tylko piersią przez pierwsze cztery miesiące życia; dwie pozostałe grupy noworodków były karmione mieszanką dla niemowląt - część dzieci niskobiałkową (1,8 g białka/100 kcal), inne mieszanką wysokobiałkową (2,7 g białka/100 kcal).

Zawartość białka w obydwu mieszankach mieściła się w rekomendowanym zakresie poziomu białka w mleku dla dzieci - od 1,8 do 3 g/kcal. Po czterech miesiącach dzieci karmione piersią dostawały mieszankę niskobiałkową, jeżeli ich mamy wracały do pracy.

Naukowcy śledzili stan zdrowia 234 dzieci przez 3 lata i odkryli, że karmienie wyłącznie piersią w pierwszych tygodniach życia indukuje charakterystyczny wzór wzrostu i specyficzny profil metaboliczny, inne od typowych dla maluchów karmionych mieszanką.

Już piętnastego dnia życia poziom insulin we krwi był dużo niższy u dzieci karmionych piersią, niż u maluchów karmionych mieszanką, różnica utrzymywała się do 4. miesiąca życia. Podobnie początkowo niemowlęta różniły się budową ciała i indeksem masy ciała, ale różnice te zanikały przed ukończeniem przez dzieci trzeciego roku życia.

U trzyletnich dzieci zaobserwowano znaczące różnice w wartościach ciśnienia tętniczego krwi - najwyższe ciśnienie miały maluchy karmione mieszanką wysokobiałkową, najniższe dzieci karmione piersią. Niemniej jednak wartości ciśnienia wszystkich maluchów mieściły się w normie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lionie podkreślają, że niezbędne są dalsze bardziej szczegółowe badania. Na razie zalecają karmienie niemowląt piersią lub - jeśli nie ma takiej możliwości - mieszankami najbardziej zbliżonymi do matczynego pokarmu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH