Związek palenia papierosów z wyższym ryzykiem zachorowania na RZS

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-06-2017, 15:44

Związek palenia papierosów z wyższym ryzykiem zachorowania na RZS Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osoby palące papierosy mają podwyższone ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), jeżeli w dzieciństwie były narażone na bierne palenie – wykazało badanie naukowców francuskich.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest najczęściej występującą zapalną chorobą stawów. Dotyczy 0,5 do 1 proc. osób z ogólnej populacji. Schorzenie ma podłoże autoagresywne, powoduje postępujące uszkodzenie stawów, stopniowo prowadząc do niepełnosprawności. Może się też przyczynić do skrócenia długości życia.

Związek palenia papierosów z wyższym ryzykiem zachorowania na RZS został potwierdzony w wielu wcześniejszych badaniach.

W najnowszym udział wzięło 70 598 kobiet. Z całej grupy 1 239 cierpiało na RZS, a w przypadku 350 z nich udało się zebrać do analizy dane dotyczące biernego palenia w dzieciństwie oraz palenia aktywnego w wieku dorosłym. Stan pacjentek śledzono średnio przez 21 lat.

Okazało się, że ekspozycja na dym papierosowy w dzieciństwie miała związek ze wzrostem ryzyka zachorowania na RZS u dorosłych palaczek. U kobiet palących, które były w dzieciństwie narażone na bierne palenie, ryzyko zachorowania na RZS było wyższe o 73 proc., niż w grupie pan niepalących i nienarażonych na bierne palenie w przeszłości. Dla palaczek, które nie miały kontaktu z dymem papierosowym w dzieciństwie, ryzyko RZS wyliczono na wyższe o 37 proc.

- Nasze badanie podkreśla, jak ważne jest zapobieganie jakiemukolwiek narażeniu dzieci na dym tytoniowy, zwłaszcza gdy w rodzinie występowały przypadki zachorowania na RZS - komentuje główny autor pracy prof. Raphaele Seror.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH