Związki PFAS zwiększają ryzyko cukrzycy i celiakii u dzieci

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   08-09-2020, 15:38

Związki PFAS zwiększają ryzyko cukrzycy i celiakii u dzieci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ekspozycja na popularnie występujące związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS) może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1 i celiakii u dzieci – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Environment International”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Örebro (Szwecja) ustalili, że substancje PFAS już na etapie prenatalnym wpływają na metabolizm lipidów i zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1. Równolegle prowadzone badania wykazały, że zwiększają one także ryzyko celiakii, choroby spowodowanej nietolerancją glutenu.

W badaniach uczestniczyły kobiety w ciąży narażone na działanie różnych poziomów PFAS, które przenikały przez łożysko, oraz ich dzieci.

Zarówno cukrzyca typu 1, jak i celiakia są chorobami autoimmunologicznymi, podczas których układ odpornościowy atakuje komórki własnego organizmu.

PFAS to około 5000 substancji o szerokim zastosowaniu. Występują m.in. w opakowaniach fast foodów, wodoodpornych ubraniach, nieprzywierających powłokach garnków czy odpornych na zabrudzenia meblach.

- Część dzieci posiada genetyczne predyspozycje do rozwoju cukrzycy typu 1, jednak choroba rozwija się jedynie u około jednej dziesiątej z nich. Oczywiste jest, że rolę odgrywają tu czynniki środowiskowe, takie jak infekcje wirusowe czy sposób odżywiania - zauważają badacze.

- Ekspozycja na te szkodliwe związki na wczesnym etapie życia i w okresie prenatalnym może częściowo wyjaśniać częstotliwość występowania tych chorób w krajach rozwiniętych i może być związana z innymi zagrożeniami dla zdrowia - komentują autorzy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH