Zwolennicy homeopatii nie stosowaliby jej w niektórych chorobach

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   01-02-2011, 07:03

Zwolennicy homeopatii nie stosowaliby jej w niektórych chorobach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Planowana akcja "przedawkowania" leków homeopatycznych ma wykazać, że produkty nie zawierają substancji leczniczych, a jedynie wodę i cukier.

- Naszym celem nie jest delegalizacja leków homeopatycznych. Zależy nam tylko na tym, by ludzie byli świadomi, że te leki to nic innego jak mieszanina wody i cukru. Niech każdy sam sobie odpowie na pytanie w jaki sposób coś takiego może leczyć - mówi prof. Andrzej Gregosiewicz, kierownik Katedry Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Akcja 10:23
Akcja odbędzie się 6 lutego w Warszawie i Wrocławiu. "Protestujący połkną zawartość całych opakowań tabletek homeopatycznych, w celu zwiększenia świadomości opinii publicznej na temat nieskuteczności homeopatycznych „leków” – informują organizatorzy.

Demonstracja jest organizowana przez Klub Sceptyków Polskich jako część Kampanii 10:23 – globalnego protestu przeciwko lekom homeopatycznym. Happening jest częścią międzynarodowej akcji. Podobne odbędą się w 25 państwach.

Po raz pierwszy przeprowadzono ją w ubiegłym roku w Londynie. Odbyła się z udziałem prawie 400 demonstrantów biorących udział w publicznych „przedawkowaniach” w Wielkiej Brytanii, po tym jak wiodąca brytyjska apteka przyznała, że tabletki homeopatyczne sprzedawane są tylko dlatego, że konsumenci wyrażają gotowość ich zakupu, a nie ze względu na ich skuteczność.

Ewa Czerwińska, prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego uważa, że założenia akcji nie są trafione. Wyjaśnia, że w przypadku leków homeopatycznych nie ma znaczenia ich dawka.

– Ważne jest prawidłowe dobranie leku: niezależnie od przyjęcia dziesięciu czy jednej tabletki efekt jest ten sam, ponieważ chodzi o bodziec informacyjny dla organizmu, a nie działanie materialnej substancji chemicznej. Ilość nośnika jest nieważna. Tak pomyślana próba ośmieszenia homeopatii jest niefortunna, bo niczego nie podważa, a wynika z niezrozumienia działania leku homeopatycznego.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH