Zwolennicy homeopatii nie stosowaliby jej w niektórych chorobach

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   01-02-2011, 07:03

Zwolennicy homeopatii nie stosowaliby jej w niektórych chorobach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Planowana akcja "przedawkowania" leków homeopatycznych ma wykazać, że produkty nie zawierają substancji leczniczych, a jedynie wodę i cukier.


Spór naukowy
Jednym z sekretów działania produktów homeopatycznym jest ich efekt placebo. Ludzie wierzą w moc produktu i ta moc ich uzdrawia. Tak zresztą oceniło to prestiżowe pismo The Lancet, które na swoich łamach prezentowało opinie zwolenników i przeciwników homeopatii.

Zwolennicy homeopatii przywołują artykuł w Lancet z roku 1997 (Are the clinical effects of homeopathy placebo effects? A meta-analysis of placebo-controlled trials. Lancet 1997 350: 834-43). Podkreślają, że dotąd żaden lek homeopatyczny nie został wycofany ze względu na działania niepożądane: z uwagi na brak powikłań, leczenie homeopatyczne nie generuje dodatkowych kosztów związanych ze skutkami ubocznymi.

Kilka lat później ten sam periodyk opublikował wyniki badań wykazujących, że „środki stosowane w homeopatii nie wykazują żadnego znaczącego efektu działania” (Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects?
Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy Lancet 2005 366: 726–32). Periodyk wzywał lekarzy, by uczciwie informowali pacjentów o braku korzystnych działań tego rodzaju środków. Lancet postawił tezę, że skuteczność homeopatii nie przewyższa efektu placebo.

Nieskuteczne = niebezpieczne
Prawo farmaceutyczne mówi, że leki homeopatyczne nie muszą mieć udowodnionej skuteczności, by można je było zarejestrować. Z góry zakłada się ich nieskuteczność. Jednak nieskuteczność leku jest równoznaczna z działaniem niepożądanym.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH