E-usługi ułatwią życie pacjentom

INFORMATYKA

Autor: Dziennik Zachodni/rynekaptek.pl   30-07-2009, 14:10

Z możliwości rejestracji on-line oraz takiegoż kontaktu z aptekami w Katowicach korzystają trzy przychodnie i niewiele więcej aptek, ale zainteresowanie e-usługami rośnie.

Warunkiem rozwoju takich usług jest jednak funkcjonowanie przychodni w systemie rejestracji on-line z potwierdzeniem SMS-ów. Apteki natomiast powinny mieć możliwość sprawdzenia dostępności leków w aptece za pomocą łącza internetowego, a pacjent, który korzysta z tych udogodnień, musi mieć dostęp do sieci.

Rafał Kozioł - dyrektor wydziału Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia katowickiego Kamsoftu uważa, że rejestracja on-line jest dużym udogodnieniem dla pacjentów. Stwarza bowiem możliwość umawiania się na wizytę z każdego miejsca na świecie, dzięki czemu oszczędza czas. Ponadto pacjent nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z telefonowaniem do przychodni i uzgadnianiem szczegółów dotyczących wizyty. Nie traci czasu na rozmowę z pracownikiem rejestracji. Może także otrzymać potwierdzenie o wyznaczonym terminie wizyty za pomocą SMS-a.

Nowością funkcjonującą od kilku miesięcy jest też wyszukiwarka leków. Nie wszyscy aptekarze wiedzą o takiej możliwości, ale jak twierdzi dr Stanisław Piechula – prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, to niewątpliwie przyszłość aptek i uważa, że przyswojenie przez nich nowości to tylko kwestia czasu.

Kolejną ważną i coraz powszechniej występującą usługą są apteki internetowe. Ich rozwój to również tylko kwestia czasu, chociaż tu nie brakuje zagrożeń. Dr Piechula wyjaśnia, że  jedną z podstawowych zasad handlu lekami jest dbałość o bezpieczeństwo pacjenta. Hurtownia i apteka zapewnia przechowywanie leków w odpowiedniej temperaturze, która nigdy nie może przekraczać 25 stopni C. W przypadku transakcji internetowych pacjent nie będzie wiedział w jakich warunkach dany lek  jest transportowany. A może być przewożony przez kuriera w bagażniku, w którym temperatura latem jest dwukrotnie wyższa niż przewidziana normami. A lekarstwo wówczas traci całkowicie wartość.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH