Frost & Sullivan: rynek systemów automatyki w aptekach idzie w górę

INFORMATYKA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   06-10-2010, 12:42

Coraz więcej aptek w Europie Zachodniej zaczyna wprowadzać rozwiązania informatyczne: od podstawowych systemów zarządzania receptami do zaawansowanych systemów automatycznych, umożliwiających wybór i wydawanie leków.

Dotychczas zastosowanie systemów automatycznych było najbardziej rozpowszechnione w aptekach przyszpitalnych. Jednak według Frost & Sullivan istnieje znaczący potencjał wzrostu także na rynku aptek detalicznych w Europie.

Z analizy firmy doradczej Frost & Sullivan „Europejskie Rynki Systemów Automatyki Aptecznej“ wynika, że rynek uzyskał w 2009 roku przychody w wysokości 151,4 miliona dolarów i ocenia się, że do roku 2016 wartość rynku osiągnie 360,2 miliona dolarów. Raport obejmował przede wszystkim systemy zarządzania receptami, a także systemy wyboru oraz wydawania leków.

– Systemy automatyki aptecznej pozwalają na przejscie z modelu apteki skoncentrowanej na produkcie na model pracy skoncentrowanej na pacjencie – twierdzą analitycy Frost & Sullivan.

Systemy te pozwalają skrócić pacjentom czas oczekiwania, redukują liczbę błędów w leczeniu, zapobiegają działaniom niepożądanym związanym z lekami oraz obniżają koszty operacyjne apteki.

Analitycy firmy przewidują, że dochody rynku systemów automatyki aptecznej do 2016 roku ulegną co najmniej podwojeniu.

Analiza Europejskie Rynki Systemów Automatyki Aptecznej jest częścią programu partnerstwa na rzecz wzrostu IT w Ochronie Zdrowia, który obejmuje również analizy prowadzone na następujących rynkach: Europejskie Rynki Analiz Biznesowych w Ochronie Zdrowia, Rynek Elektronicznej Dokumentacji Medycznej w Europie oraz Strategiczna Analiza Rynku Zarządzania Opieką Zdrowotną w Europie.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH