Jak propagować e-zdrowie w Europie?

INFORMATYKA

Autor: JJX/rynekaptek.pl   10-05-2011, 13:32

Jak propagować e-zdrowie w Europie? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Grupa zadaniowa Unii Europejskiej ds. e-zdrowia, powołana w celu oceny roli, jaką pełnią technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) w sektorze opieki zdrowotnej i opieki społecznej spotkała się po raz pierwszy we wtorek (10 maja) w Budapeszcie pod przewodnictwem prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa.

Grupa doradcza wysokiego szczebla, która zebrała się przy okazji "Tygodnia e-zdrowia" na Węgrzech, skupia pracowników ochrony zdrowia, przedstawicieli pacjentów oraz branży medycznej, farmaceutycznej, sektora TIK, ekspertów z dziedziny prawa i decydentów.

Zastosowania TIK już teraz pomagają zwiększać samodzielność pacjentów i rozwiązywać problemy, przed którymi stoją unijne systemy opieki zdrowotnej, między innymi takie jak starzejące się społeczeństwo czy wzrost liczby chorób przewlekłych.

Rozwiązania te pozwolą pracownikom służby zdrowia przeznaczać więcej czasu na bezpośredni kontakt z pacjentem, przyczynią się do większej samopomocy i podnoszenia niezależności pacjentów i osób starszych, a także umożliwią opracowywanie nowych technik diagnostycznych opartych na modelowaniu. Propagowanie e-zdrowia stanowi jeden z głównych celów europejskiej agendy.

John Dalli, komisarz UE odpowiedzialny za politykę w zakresie ochrony zdrowia i konsumentów jest przekonany,  że narzędzia z dziedziny e-zdrowia mogą pomóc w świadczeniu lepszej opieki większej grupie osób w bardziej zrównoważony i wydajny sposób.

W Europie istnieje wyraźna potrzeba wykorzystania potencjału e-zdrowia w zakresie zapewniania pacjentom konkretnych rozwiązań: innowacyjne narzędzia do zarządzania chorobami przewlekłymi oraz wykorzystanie telemedycyny w celu łagodzenia skutków niedoboru pracowników ochrony zdrowia stanowią przykłady dużej wartości dodanej TIK w sektorze ochrony zdrowia.

- Konieczne jest, aby współdziałające systemy TIK i wyroby medyczne stanowiły dopełnienie naszej inicjatywy mającej na celu zapewnienie pacjentom prawa do transgranicznej opieki zdrowotnej. Technologie informacyjno-komunikacyjne stanowią również istotne narzędzie służące pomocą w naszych wysiłkach na rzecz zapewnienia zrównoważonego rozwoju opieki zdrowotnej oraz wyeliminowania nierówności pod względem dostępu do tej opieki - powiedział Dalli.

Grupa zadaniowa do spraw e-zdrowia będzie doradzać Komisji Europejskiej w kwestii tego, jak wyzwolić potencjał sektora e-zdrowia w celu zapewnienia bezpieczniejszej, lepszej i wydajniejszej opieki zdrowotnej w Europie m.in. w odniesieniu do diagnostyki, profilaktyki i leczenia. Grupa ta dokładnie przeanalizuje sposoby osiągnięcia interoperacyjności usług i technologii w zakresie e-zdrowia w całej UE.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH