Leszno: ruszył pilotaż systemu e-recepta

INFORMATYKA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-03-2011, 08:27

Leszno: ruszył pilotaż systemu e-recepta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pacjenci, placówki medyczne oraz apteki z Leszna i powiatu leszczyńskiego mogą już testować prototyp systemu elektronicznych recept. Projekt e-recepta, jego zasady i działanie zaprezentowano 17 marca na konferencji w Lesznie.

- Pokazaliśmy oprogramowanie, na którym pracować będą chętni do testowania prototypu. Dostęp do systemu będą mieli lekarze, pacjenci i farmaceuci. Dziś zobaczyli jak to będzie wyglądało w praktyce - powiedzial Kajetan Wojsyk, zastępca dyrektora ds. informatycznych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Uwagi uczestników testów będą wykorzystane przy budowie ogólnopolskiego programu pilotażowego, który ma ruszyć za dwa lata. E-recepta ma doprowadzić do lepszej kontroli obiegu leków przepisywanych przez lekarzy, ma też pomóc lekarzom i farmaceutom przy doborze odpowiednich dla pacjenta farmaceutyków.

W planowanym systemie każdy pacjent będzie miał własne konto internetowe - odpowiednik notatnika z informacjami o zaleconych przez lekarza i wykupionych w aptece lekach. Dane te przesyłane będą na konto bezpośrednio z placówek medycznych oraz aptek współpracujących z systemem e-recepta.

Konto zawierać może dodatkowo podstawowe dane ratunkowe, informacje o chorobach przewlekłych oraz lekach i substancjach chemicznych, na które pacjent jest uczulony.

Podczas testowania prototypu elektroniczna recepta będzie funkcjonowała obok tradycyjnej papierowej, która będzie jednak drukowana z komputera. W momencie realizacji recepty w aptece, farmaceuta na podstawie numeru umieszczonego na recepcie będzie mógł pobrać do swego komputera elektroniczną zawartość recepty.

- W najbliższym czasie planujemy kolejne spotkania konsultacyjne - powiedział Wojsyk. Do systemu zarejestrowała się pierwsza firma - jest nią leszczyński NZOZ Poliklinika Kardiologiczna Serce.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH