Najlepiej opłacani informatycy pracują w branży farmaceutycznej

INFORMATYKA

Autor: Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   20-04-2009, 13:22

Najlepiej opłacani informatycy pracują w branży farmaceutycznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Informatycy pracujący w przemyśle farmaceutycznym w Polsce otrzymują najwyższe pensje z całej branży - ponad 7 tys. zł brutto - wynika z danych portalu wynagrodzenia.pl oraz firmy Dice Holdings Inc.

To i tak dwa razy mniej, niż zarobiliby na podobnym stanowisku w USA, do ok. 15-16 tys. zł brutto. Największe różnice w placach informatyków występują w branży IT serwis, gdzie zarobki w Stanach Zjednoczonych były czterokrotnie wyższe (ok. 15 tys. zł brutto), niż w Polsce (ok. 3,5-4 tys zł brutto). Najmniej w Polsce zarabiają informatycy zatrudnieni w sektorze publicznym - ok. 3 tys. zł brutto.

To oznacza, że zarobki w najlepiej wynagradzanej branży (przemysł farmaceutyczny) są o 124 proc. większe od branży oferującej najniższe wynagrodzenia (sektor publiczny). Tymczasem w USA różnica ta wynosiła zaledwie 30 proc. Podobnie niewielkie różnice występują w USA między płacami na poszczególnych stanowiskach - dyrektor działu IT zarabia tylko 59 proc. więcej niż administrator systemu.

W Polsce różnice te wynoszą 257 proc. Zdaniem autorów raportu, świadczy to o nieproporcjonalnie wysokich wynagrodzeniach, jakie uzyskują osoby zatrudnione na stanowiskach menedżerskich w Polsce.

Dla celów porównawczych płace w USA zostały przeliczone na złotówki według średniego rocznego kursu dolara NBP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH