W 2016 recepta do realizacji w aptece nadejdzie SMS-em? To na razie plany

INFORMATYKA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   28-02-2014, 09:26

W 2016 recepta do realizacji w aptece nadejdzie SMS-em? To na razie plany Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1 sierpnia 2016 roku w Polsce ma wejść w życie obowiązek korzystania wyłącznie z elektronicznej recepty. Pacjenci będą mogli tworzyć internetowe konta, a także częściowo realizować recepty. Jednak ta zapowiadana rewolucja informatyczna wzbudza pewne obawy.

Do wdrożenia platformy Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia przygotowuje się od lat. - W 2012 roku zrealizowaliśmy platformę rejestrową, dopełnieniem tego jest platforma P1, która ma udostępnić szereg usług elektronicznych, jak e-recepta, elektroniczne skierowanie, zlecenie, zdarzenia medyczne czy internetowe konto pacjenta - wymienia Paweł Pierzchała, zastępca kierownika projektu.

Podczas spotkania na temat projektu (Warszawa, 26 lutego br.), pracownicy Centrum przedstawili także harmonogram wydarzeń. Zgodnie z planem od 1 sierpnia 2016 roku miałoby obowiązywać wystawianie recept jedynie w postaci elektronicznej, z wyjątkiem recept refundowanych "pro auctore" i "pro familiae"; recept transgranicznych oraz dla osób o nieustalonej tożsamości, a także przy braku dostępu do platformy.

Forma elektroniczna będzie jedyną prawidłową dla wystawiania zleceń od 1 marca 2017 roku, zaś dla dokumentacji medycznej indywidualnej od 1 sierpnia 2017 roku.

Recepta z telefonu

Przedstawiciele Centrum zapewniają, że nie będzie problemów z komunikacją z systemem. Farmaceuci lub lekarze będą mogli pobrać bezpłatną aplikację udostępnioną przez CSIOZ, która umożliwi realizację podstawowych czynności pozwalających wywiązać się z obowiązków lub będą mogli dostosować swoje obecne systemy.

- Dostawcy oprogramowania otrzymają od nas informacje - m.in. jak powinien wyglądać komunikat e-recepty, poprzez jakie interfejsy sieciowe skomunikować się z projektem P1, by mogli na czas dostosować swoje systemy. Udostępnimy również środowisko testowe oraz uruchomimy linię kontaktową do zgłaszania ewentualnych błędów - dodaje Paweł Pierzchała.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH