W 2016 recepta do realizacji w aptece nadejdzie SMS-em? To na razie plany

INFORMATYKA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   28-02-2014, 09:26

W 2016 recepta do realizacji w aptece nadejdzie SMS-em? To na razie plany Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1 sierpnia 2016 roku w Polsce ma wejść w życie obowiązek korzystania wyłącznie z elektronicznej recepty. Pacjenci będą mogli tworzyć internetowe konta, a także częściowo realizować recepty. Jednak ta zapowiadana rewolucja informatyczna wzbudza pewne obawy.


CSIOZ przedstawił, jak w praktyce może wyglądać realizacja recepty za dwa lata. W trakcie wizyty lekarz przepisuje pacjentowi leki. Po wprowadzeniu danych do systemu, może od razu zweryfikować uprawnienia chorego np. do refundacji. Podczas wystawiania recepty system poinformuje lekarza o ewentualnych przeciwwskazaniach zażywania danego leku w związku ze stosowaniem innych produktów, możliwe jest też skorzystanie z modułu zawierającego propozycje zamienników leków. Następnie system P1 nadaje recepcie numerację w postaci kodu recepty oraz uzupełnia informację na temat lekarza i pacjenta.

Chory może zrealizować receptę na kilka sposobów. Jeśli zdecyduje się utworzyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP), otrzyma na e-mail lub SMS-em kod, który jest ścieżką dostępu do e-recepty. Może też otrzymać ten kod od lekarza wystawiającego receptę. Podając w aptece numer PESEL, wystarczą 4 cyfry kodu (tzw. krótki klucz), by odebrać leki. Jeśli nie posłuży się numerem PESEL, musi podać cały kod (tzw. długi klucz).

Dzielenie recepty

Biorąc pod uwagę, że gros pacjentów to osoby starsze, mogące mieć problemy z nowymi zdobyczami techniki, przyjęto również rozwiązanie, iż na żądanie pacjenta lekarz będzie mógł wydrukować informację o wystawionych elektronicznie receptach, zawierających podstawowe dane: dla kogo recepta jest wystawiona, przepisane leki, dawkowanie wraz z kodem recepty.

Nowością jest planowana możliwość częściowej realizacji recepty. To ułatwi wielu pacjentom nabywanie leków, szczególnie w chorobach przewlekłych. Zdarza się bowiem, że na stanie apteki jest jedno opakowanie leku, podczas gdy ordynacja na recepcie wskazuje na trzy opakowania. Pozostaje czekanie na realizację całości zamówienia lub szukanie innej apteki.

Kolejnym problemem jest możliwość wystąpienia działań niepożądanych w momencie zmiany dotychczas stosowanego leku, o co nietrudno po wprowadzeniu zasady nowelizacji wykazów refundacyjnych 6 razy do roku. Chory wykupuje leki na kwartalną terapię, jednak gdy preparat nie jest dobrze tolerowany, pozbywa się całego zapasu leków po kilku dniach stosowania. Pieniędzy nikt mu za to nie zwróci.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH