W 2016 recepta do realizacji w aptece nadejdzie SMS-em? To na razie plany

INFORMATYKA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   28-02-2014, 09:26

W 2016 recepta do realizacji w aptece nadejdzie SMS-em? To na razie plany Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1 sierpnia 2016 roku w Polsce ma wejść w życie obowiązek korzystania wyłącznie z elektronicznej recepty. Pacjenci będą mogli tworzyć internetowe konta, a także częściowo realizować recepty. Jednak ta zapowiadana rewolucja informatyczna wzbudza pewne obawy.


Przezwyciężyć przyzwyczajenia
Pracownicy Centrum współpracują także z urzędnikami NFZ w zakresie dostępu do ZIP, by po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta obywatel miał wgląd w osobnej zakładce do informacji dostępnych obecnie w ZIP i nie musiał posiadać dwóch kont.

Marcin Kędzierski, dyrektor CSIOZ zwrócił uwagę, że zapowiadane projekty wymagają przekonania ludzi do pewnych rozwiązań i zmiany świadomości społeczeństwa i przyzwyczajeń: - W Skandynawii, gdzie e-recepta ma już długie tradycje, system przyjął się i obecnie w tej formie realizowanych jest 90-95 procent recept.

System niestety prowadzi rejestr jedynie leków Rx - refundowanych i pełnopłatnych, nie uwzględniając leków ze sprzedaży odręcznej, suplementów diety i innych produktów sprzedawanych przez apteki.

Przy okazji projekt umożliwia także rozwiązanie problemu przechowywania dokumentacji medycznej po zaprzestaniu działalności przez podmiot - będzie przekazywana do Systemu Informacji Medycznej CSIOZ.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH