Warszawa: unijne wsparcie dla e-zdrowia w Szpitalu Bielańskim

INFORMATYKA

Autor: KL/rynekaptek.pl   19-04-2011, 13:33

Warszawa: unijne wsparcie dla e-zdrowia w Szpitalu Bielańskim Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rejestracja pacjentów przez internet, zdalne wykonywanie zabiegów, monitorowanie wyników badań i telekonsultacje z innymi szpitalami podczas wykonywania zabiegów, to nowe usługi warszawskiego Szpitala Bielańskiego, które zostaną wdrożone dzięki funduszom unijnym.


Wdrożenie systemu e-zdrowie w warszawskim Szpitalu Bielańskim im. ks. Jerzego Popiełuszki decyzją zarządu województwa mazowieckiego otrzymało unijne dofinansowanie. Umowy w tej sprawie podpisali we wtorek (19 kwietnia)  wicemarszałkowie Marcin Kierwiński i Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk oraz przedstawiciele beneficjentów.
 
Zdaniem Krzysztofa Grzegorza Strzałkowskiego, to ważne, aby mazowieckie szpitale stawiały na nowoczesność i rozwój e-usług: - W ten sposób stają się nie tylko bardziej konkurencyjne, ale także przyjazne dla pacjentów - zaznaczył marszałek.

- W ramach projektu e-zdrowie w Szpitalu Bielańskim będzie funkcjonował m.in. system obiegu informacji o pacjencie w poradniach i oddziałach, a także system elektronicznej rejestracji pacjentów. Umożliwi to rezerwację przez internet terminów badań i wizyt u lekarzy - informuje portal rynekzdrowia.pl Marta Milewska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
 
Duże zmiany nastąpią także w medycznej działalności szpitala. Specjalny system pozwoli na zdalne przesyłanie danych medycznych. Pięć terminali umieszczonych zostanie m.in. na blokach operacyjnych, sali porodowej oraz sali konferencyjnej. Dane - zarówno obraz, jak i dźwięk - będą przesyłane do innych ośrodków lub odpowiednio archiwizowane.

Umożliwi to lekarzom prowadzenie, także na żywo, wideokonferencji ze specjalistami w innych szpitalach lub ośrodkach akademickich. Znacznie skróci to czas diagnozy i przyspieszy rozpoczęcie odpowiednich działań leczniczych.
 
Dodatkowo zainstalowany zostanie nowy portal internetowy szpitala, na którym znajdą się wszystkie niezbędne informacje o placówce, m.in. lista świadczonych usług medycznych i leczonych schorzeń, oferty pracy w szpitalu, a także informacje na temat rozwoju placówki, planowanych inwestycjach i przetargach.

W szpitalu pojawią się także Publiczne Punkty Dostępu do Internetu (PIAP), czyli specjalne infomaty, z których będą mogli korzystać zarówno lekarze, jak i pacjenci.
 
- Całkowita wartość projektu to przeszło 3 mln zł, z czego ponad 2,5 mln stanowi kwota dofinansowania ze środków unijnych - zaznacza Milewska.

Szpital Bielański to jeden z największych warszawskich szpitali, obejmuje swoim zasięgiem teren zamieszkały przez ponad 250 tys. osób.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH