Wielkopolska: będą testować e-recepty, czyli pilotaż czas zacząć

INFORMATYKA

Autor: RR/rynekaptek.pl   31-08-2010, 07:02

Wielkopolska: będą testować e-recepty, czyli pilotaż czas zacząć Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W jednym z miast Wielkopolski (w Koninie lub Lesznie) testowany będzie ogólnopolski system recept elektronicznych. Według zapowiedzi Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia prototyp systemu e-recept ma zostać uruchomiony pod koniec br.

– Nasz region był już zaangażowany we wstępne prace nad projektem – podkreśla dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Zbigniewa Nowodworska. – Wielkopolska jest świetnie zinformatyzowana. Zawsze byliśmy otwarci na wszelkie nowinki techniczne, zwłaszcza jeśli pozwalały na usprawnienie pracy.w

Oszczędności
System ma przynieść przede wszystkim oszczędności (nawet 2 miliardy złotych), jest bowiem nadzieja, że ostatecznie zakończy się problem źle odczytanych recept. Wyeliminowane zostaną pomyłki w pisowni nazwy leku, wielkości opakowania oraz te związane z nieprawidłowym odczytaniem nazwy preparatu przez farmaceutę.

TVP Poznań informuje, że aptekarzom podoba się przede wszystkim perspektywa końca niewyraźnie wypisanych recept... Obawiają się jednak, że przy wprowadzeniu elektronicznej recepty pacjenci, podobnie jak do lekarzy, przypisani będą do aptek – tak, jak np. w Holandii.
Podobny system działa w USA. W stanach, które go wprowadziły, liczba błędów zmniejszyła się w ciągu jednego roku prawie siedmiokrotnie.

Podpis elektroniczny
Założenia planu informatyzacji „e-Zdrowie Polska” na lata 2009-2015 są następujące: pacjent u lekarza wyjmuje dowód osobisty z podpisem elektronicznym, lekarz otwiera w komputerze e-kartę i wypisuje e-receptę, którą następnie odczytuje farmaceuta w aptece.

Firma, która wygrała przetarg na wykonanie projektu, ma przygotować rozwiązania pozwalające na jego wdrożenie w wariancie bez dowodów osobistych, czyli z elektronicznymi podpisami. RR

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH