Wielkopolska: e-recepty w praktycznym teście

INFORMATYKA

Autor: RR, LJ/rynekaptek.pl   24-02-2011, 11:51

Wielkopolska: e-recepty w praktycznym teście Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pilotażowy program recept elektronicznych zostanie wdrożony na początku w Lesznie i powiatu leszczyńskim. W innych regionach z e-recept będzie można korzystać od 2014 roku. Oblicza się, że rocznie przyniesie to 600 mln zł oszczędności.

Docelowo papierowe druki mają zostać wyeliminowane. Zastąpią je e-recepty. Zanim ostatecznie tak się stanie, w początkowej fazie wdrażania projektu, pacjent nadal będzie otrzymywałć od lekarza papierową receptę.

– Jednak będzie ona wystawiona i wydrukowana komputerowo, a jej elektroniczny odpowiednik zostanie przesłany do systemu e-Recepta – wyjaśnia Leszek Sikorski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

CSIOZ odpowiada za przygotowanie projektu ustawy o informacji w ochronie zdrowia oraz za pilotaż. Sikorski dodaje, że w momencie realizacji recepty w aptece, farmaceuta na podstawie numeru umieszczonego na recepcie, będzie mógł pobrać do swojego komputera elektroniczną zawartość recepty.

Wdrożenie prototypu sprawdzi ponad 50 tys. mieszkańców województwa wielkopolskiego. Początek testowania zapowiedziano nam marzec, zakończenie ma nastąpić ma w ciągu trzech kolejnych miesięcy.

– Cały projekt kończy się w 2014 roku, więc jeszcze jest czas, żeby wypracować jak najlepsze rozwiązania – stwierdza Grzegorz Furgał, rzecznik prasowy CSIOZ. – W zbieraniu doświadczeń nie opieramy się wyłącznie na tym jednym prototypie.. Wzorujemy się na najlepszych praktykach z Unii Europejskiej.

Jednak na kilka dni przed starem leszczyńskiego testu, lekarze i aptekarze twierdzą, że nie znają jego szczegółów. Na stronie internetowej Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej pokazała się nawet informacja, że zarówno izba okręgowa, jak i Naczelna Izba Aptekarska nie dysponują żadnymi danymi w tym zakresie. Wszelkie uwagi poznańska OIA radzi kierować do CSIOZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH