15 lipca 2021 minął termin dokonania opłaty recyklingowej

Z URZĘDU

Autor: OIA Kraków   16-07-2021, 10:02

15 lipca 2021 minął termin dokonania opłaty recyklingowej Opłatę należy wnieść na rachunek urzędu marszałkowskiego danego województwa. Kwota - 20 groszy za torebkę Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Krakowska OIA przypomina, że 15 lipca 2021 minął termin dokonania opłaty recyklingowej za torby na zakupy z tworzywa sztucznego za drugi kwartał 2021.

Stawka opłaty recyklingowej wynosi 0,20 zł za jedną sztukę torby na zakupy z tworzywa sztucznego.

Opłatę należy wnieść na rachunek urzędu marszałkowskiego danego województwa.

Opis przelewu: regon lub NIP płatnika, kwartał i rok za który jest wnoszona opłata.

Od 1 stycznia 2020 roku opłata recyklingowa jest rozliczana raz na kwartał - do 15 dnia miesiąca następującego po danym kwartale. Przed tym terminem była rozliczana raz w roku.

Obowiązek opłaty recyklingowej, również na apteki, wynika z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Przedsiębiorca prowadzący jednostki handlu detalicznego i hurtowego jest zobowiązany pobierać opłatę recyklingową od nabywającego w zakresie wszystkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego – tj. toreb lekkich i toreb pozostałych (art. 40a). Nadal wyłączone spod obowiązku opłat recyklingowych pozostają, jedynie lekkie torby do pakowania żywności sprzedawanej na wagę.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie stawki opłaty recyklingowej, opłata wynosi 20 groszy za każdą torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH