15 października MZ zaktualizuje listę powiatów z czerwonej strefy

Z URZĘDU

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-10-2020, 08:41

15 października MZ zaktualizuje listę powiatów z czerwonej strefy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia zaktualizuje listę powiatów, które znajdą się w strefie czerwonej, objętej największymi restrykcjami. Obecnie jest ich 38, w tym 6 miast. Jest duże prawdopodobieństwo, że wejdą do niej miasta wojewódzkie, w tym Warszawa.

Jak zapowiedział 14 października na konferencji rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz liczba powiatów objętych strefą czerwoną może wzrosnąć do ponad stu i będzie w nich "zapewne dość dużo miast". Obecnie na liście czerwonej znajduje się 6 miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

Dalsze działania w związku z rozwojem pandemii zostaną ogłoszone między godz. 13 a 15 po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

W całej Polsce od 10 października trzeba zakrywać usta i nos przy pomocy maseczki, maski, części odzieży, przyłbicy albo kasku ochronnego. Obowiązek ten dotyczy m.in. sklepów, ulic, środków komunikacji miejskiej, bulwarów, placów, promenad, parkingów leśnych, targowisk czy cmentarzy.

Dodatkowo w całym kraju w restauracjach, pubach i barach trzeba zachować bezpieczną odległość - na osobę powinny przypadać co najmniej 4 m kw. Dodatkowo w strefie czerwonej ograniczono czas pracy lokali gastronomicznych. Czynne są od 6.00 do 22.00. To ograniczenie nie dotyczy usług polegających na przygotowaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Wydarzenia kulturalne w strefie czerwonej odbywają się w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, pod warunkiem udostępnienia widzom co czwartego miejsca na widowni, w strefie żółtej co drugiego miejsca. W przypadku miejsc nieoznaczonych, na widowni musi być zachowana odległość 1,5 m między widzami, a wykorzystanych może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Widzowie muszą też mieć zakryte usta i nos.

W strefie czerwonej można organizować też plenerowe wydarzenia (na wolnym powietrzu) pod warunkiem, że jednocześnie widownia nie będzie liczyć więcej niż 100 osób, a odległość między widzami wyniesie co najmniej 1,5 m. Jeśli ta odległość będzie przestrzegana, uczestnicy nie muszą mieć maseczek. Podobne zasady bezpieczeństwa dotyczą imprez w żółtej strefie organizowanych w otwartej przestrzeni.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH