CMDh o zanieczyszczeniach ryfampicyny i metformin: nie przerywać terapii

Z URZĘDU

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   26-10-2020, 14:02

CMDh o zanieczyszczeniach ryfampicyny i metformin: nie przerywać terapii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Właściwe organy krajowe i Europejska Agencja Leków będą kontaktować się ze podmiotami odpowiedzialnymi posiadającymi pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leków zawierających metforminę, stosowanych w leczeniu cukrzycy, z prośbą o przeprowadzenie badań tych leków na obecność nitrozoamin przed ich wprowadzeniem do obrotu - informuje URPL.

W związku z zakończeniem okresu przejściowego 31 grudnia 2020 roku na wyjście Wielkiej Brytanii z UE, podmioty odpowiedzialne proszone są o przeprowadzenie wszelkich niezbędnych zmian w celu zagwarantowania, że ich produkty lecznicze po tym terminie będą dopuszczone do obrotu zgodnie z prawem UE i będą mogły pozostać na rynku UE. W przypadku gdy np. MAH, QPPV, miejsce zwolnienia serii, miejsce kontroli serii po 31 grudnia 2020 r. nie znajdują się na terenie UE (obszaru EOG) lub Irlandii Północnej, pozwolenie na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego nie jest zgodne z Acquis communautaire, a państwa członkowskie mogą nie zezwolić na pozostanie produktu na rynku.

CMDh przyjęło oceny PRAC, które mogą wymagać zmian w drukach informacyjnych lub wprowadzenia innych środków minimalizacji ryzyka, dla produktów leczniczych:

- Xonvea (bursztynian doksyloaminy + chlorowodorek pirydoksyny)
- Cernevit (witaminy A, witamina D3, witamina E, witamina C, witamina B1 (tiamina), witamina B2 (ryboflawina), witamina B6 (pirydoksyna), witamina B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotyna, witamina PP).

Więcej: http://urpl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH