Co może wzbudzić podejrzenie co do autentyczności recepty?

Z URZĘDU

Autor: NIL/rynekaptek.pl   25-10-2017, 13:05

Co może wzbudzić podejrzenie co do autentyczności recepty? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wypisanie recepty dwoma różnymi charakterami pisma, zwłaszcza jeśli różnice te są wyraźne, urealnia podejrzenie co do autentyczności recepty i tym samym może skutkować odmową jej realizacji - wyjaśnia resort zdrowia.

Naczelna Izba Lekarska przypomina o konieczności zachowania staranności przy wystawianiu recept lekarskich. Wskazuje, że niedochowanie wymogów przewidzianych w obowiązujących przepisach dotyczących wystawiania recept lekarskich skutkować może nie tylko nałożeniem na lekarza kary finansowej ale także odmową realizacji recepty przez farmaceutę.

Zgodnie z treścią art. 96 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne farmaceuta i technik farmaceutyczny mogą odmówić wydania produktu leczniczego, jeżeli:

- jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta;

- w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że produkt leczniczy może być zastosowany w celu pozamedycznym;

- w przypadku uzasadnionego podejrzenia co do autentyczności recepty lub zapotrzebowania;

- zachodzi konieczność dokonania zmian składu leku recepturowego, w recepcie, do których farmaceuta albo technik farmaceutyczny nie posiada uprawnień, i nie ma możliwości porozumienia się z osobą uprawnioną do wystawiania recept;

- od dnia sporządzenia produktu leczniczego upłynęło co najmniej 6 dni - w przypadku leku recepturowego sporządzonego na podstawie recepty lub etykiety aptecznej;

- osoba, która przedstawiła receptę do realizacji, nie ukończyła 13. roku życia;

- zachodzi uzasadnione podejrzenie co do wieku osoby, dla której została wystawiona recepta.

Wśród powyższych przypadków uzasadniających odmowę realizacji recepty warto zwrócić uwagę na przypadek uzasadnionego podejrzenia co do autentyczności recepty.

W piśmie od Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej Ministerstwa Zdrowia, którym Naczelna Izba Lekarska otrzymała do wiadomości wynika, że w ocenie Ministerstwa przyznanie uprawnienia do wystawiania recept jednej osobie oznacza, że niedopuszczalna jest ingerencja w treść recepty innych osób.

W celu zapewnienia, że zmiany treści recepty dokonała osoba, która wystawiła receptę, każda poprawka lub uzupełnienie na recepcie wymaga złożenia własnoręcznego podpisu i odciśnięcia pieczęci osoby wystawiającej receptę przy poprawianej lub uzupełnianej informacji.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH