DIA ws. uzupełnienia danych o nowe numery PWZ

Z URZĘDU

Autor: DIA/rynekaptek.pl   01-06-2017, 16:00

DIA ws. uzupełnienia danych o nowe numery PWZ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z publikacją znowelizowanego rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych NFZ, niezbędna będzie też zmiana wpisanych numerów praw wykonywania zawodu.

Jak tłumaczy Dolnośląska Izba Aptekarska, konieczność wpisania nowych numerów PWZ w systemie informatycznym apteki oraz w Portalu Potencjału DOW NFZ wynika z faktu, że zgodnie z nowelizacją wyżej wymienionego rozporządzenia w nowym formacie komunikatu XML, który apteki przekazują drogą elektroniczną co dwa tygodnie do DOW NFZ, maksymalne wielkości pól, w których wpisywane są numery PWZ, wynoszą 15 znaków.

Natomiast stare numery PWZ, zawierające cyfry rzymskie oraz ukośniki, bardzo często składają się z większej ilości, niż 15 znaków.

Nowe numery PWZ można sprawdzić na stronie internetowej Centralnego Rejestru Farmaceutów.

Izba informuje, że zgodnie z otrzymanymi informacjami od firmy Kamsoft, numery PWZ są wpisywane do komunikatu XML z odpowiednich pól bazy danych personelu fachowego apteki w momencie tworzenia tego komunikatu. Dlatego przed utworzeniem komunikatu XML za pierwszy okres refundacyjny czerwca 2017r., należy w systemie informatycznym apteki wpisać nowe numery PWZ personelu apteki.

Z kolei po konsultacjach przeprowadzonych z DOW NFZ w zakresie zmian numerów PWZ w Portalu Potencjału Izba otrzymała informację, że w przypadku numerów PWZ personelu fachowego apteki – oprócz kierownika apteki – możliwa jest szybka zmiana tych numerów poprzez wpisanie nowych numerów PWZ i zapisanie wprowadzonych zmian w Portalu Potencjału.

Jednak w przypadku zmiany numeru PWZ kierownika apteki, wymagany będzie najpierw pisemny wniosek do DOW NFZ w sprawie zmiany numeru PWZ oraz podpisanie odpowiedniego aneksu do umowy apteki z DOW NFZ dotyczącej refundacji. W chwili obecnej prowadzone są w DOW NFZ prace dotyczące możliwości sprawnego przeprowadzenia tej procedury bez utrudnień w przekazywaniu przez apteki komunikatów XML w nowym formacie w czerwcu 2017 r.

Wszelkie dodatkowe informacje w tym zakresie zostaną pilnie opublikowane na stronie internetowej DIA.

Więcej: http://www.dia.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH