Dni Walki z Rakiem: resort stawia na profilaktykę

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   06-06-2017, 08:08

Dni Walki z Rakiem: resort stawia na profilaktykę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wykonywanie badań profilaktycznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie raka – przypomina resort zdrowia w związku z obchodami Dni Walki z Rakiem.

W dniach 4-24 czerwca obchodzimy Dni Walki z Rakiem. W związku z tym po raz kolejny ministerstwo przypomina, że wykonywanie badań profilaktycznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie raka. Dzięki temu pacjenci mają szanse na całkowite wyleczenie. Skuteczne leczenie zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór złośliwy i rozpocząć terapię.

W 2014 r. zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów odnotowano w Polsce 159,2 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory oraz ponad 95,6 tys. zgonów spowodowanych tymi schorzeniami. Tym samym nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia, przyczynę zgonów w Polsce - odpowiadającą za 27% zgonów wśród mężczyzn i 24% u kobiet.

Resort podkreśla jak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych i wskazuje, że można zapobiegać wielu powszechnie występującym nowotworom  takich jak np. rak płuca, przełyku, okrężnicy, rak jamy ustnej i czerniak.

-  Wbrew powszechnej opinii tylko niewielka część z chorób nowotworowych rozwija się w wyniku dziedziczenia. Większość z nich to efekt długotrwałego gromadzenia uszkodzeń DNA. Zdrowy tryb życia może redukować ilość tych uszkodzeń.

MZ zachęca więc do zapoznania się z informacjami na temat profilaktyki nowotworów i możliwości skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH