Do systemu powinny być raportowane wszystkie wykonane prywatnie testy

Z URZĘDU

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   06-11-2020, 07:53

Do systemu powinny być raportowane wszystkie wykonane prywatnie testy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z różnego rodzaju tezami o rozpoczęciu raportowania pozytywnych wyników prywatnych testów MZ wyjaśnia, że tzw. ustawa zakaźna z 5 grudnia 2008 nakazuje raportowanie wszystkich wyników pozytywnych. Co z pozostałymi testami? Nie ma ich w statystykach.

Komunikat ma związek z informacją MZ, iż od 5 listopada każde medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 będzie zobowiązane do wprowadzenia do systemu teleinformatycznego informacji o osobie zakażonej oraz informacji o pozytywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków innych niż środki publiczne.

Jak dodaje, wcześniej prywatne laboratoria raportowały do sanepidu. Od 5 listopada raportują wprost do systemu informatycznego.

- Upraszczamy system, a nie rozpoczynamy podawanie wyników z prywatnych testów - informuje Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

Komentujący zwracają uwagę, że do systemu powinny być raportowane wszystkie wykonane testy w sektorze prywatnym, nie tylko te z wynikami pozytywnymi.

"Dobrze że raportujecie pozytywne wyniki, ale dobrze by było, żebyście jeszcze raportowali, ile testów komercyjnych zostało wykonanych" - skomentował uczestnik dyskusji.

Inny: - Czyli teoretycznie jeśli publicznie nikt nie zrobi testu, A prywatnie wyjdzie 10 plusów, to mamy 10 pozytywnych i zero wykonanych testów.

- No i tak było raz na Podkarpaciu. 103% pozytywnych mieli.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH