EMA potwerdza: sześciu dawek szczepionki z jednej fiolki

Z URZĘDU

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   08-01-2021, 14:14

EMA potwerdza: sześciu dawek szczepionki z jednej fiolki Komunikat EMA pojawił się po wątpliwościach zgłaszanych w krajach UE w tej sprawie (fot. EMA)

EMA podała, że w celu pobrania sześciu dawek z jednej fiolki należy użyć strzykawek i/lub igieł o małej objętości martwej (?35 µl). Jeśli używane są standardowe strzykawki i igły, może to być niewystarczające do pobrania szóstej dawki z fiolki.

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała 8 stycznia, że każda fiolka szczepionki przeciw COVID-19 Pfizer/BioNTech zawiera sześć dawek.

W celu pobrania sześciu dawek z jednej fiolki należy użyć strzykawek i/lub igieł o małej objętości martwej (?35 µl). Jeśli używane są standardowe strzykawki i igły, może to być niewystarczające do pobrania szóstej dawki z fiolki.

Komunikat EMA pojawił się po wątpliwościach zgłaszanych w krajach UE w tej sprawie.

- Rekomendacja podawania sześciu, a nie pięciu dawek szczepionki przeciw COVID-19 z jednej fiolki jest w Polsce stosowana przez większość podmiotów - zaznaczył rzecznik rządu Piotr Müller.

Szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował PAP, że dzięki zmianie przelicznika z pięciu na sześć dawek szczepionki, o ok. 20 proc. zwiększy się ich zasób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH