Farmaceuci też chcą brać udział w pracach zespołu

Z URZĘDU

Autor: nil.org.pl/ rynekaptek.pl   06-10-2020, 09:32

Farmaceuci też chcą brać udział w pracach zespołu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia powołał zespół, który ma opracować propozycje zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zabrakło w nim przedstawicieli zawodów medycznych. Jest apel.

30 września 2020 r. przedstawiciele zawodów medycznych skierowali wniosek do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego o uwzględnienie w pracach powołanego w zarządzeniu MZ z 25 września 2020 r. Zespołu do spraw opracowania propozycji zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W opinii autorów pisma tworzenie Zespołu mającego w składzie oprócz przedstawicieli resortu wyłącznie po jednym przedstawicielu wskazanym przez reprezentatywne organizacje związkowe oraz reprezentatywne organizacje pracodawców jest niezrozumiałe.

Podkreślono, że formuła o szerszej reprezentacji strony społecznej już funkcjonuje w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i powielanie jej zadań jest zaskakujące i markujące faktyczną konieczność dokonania radykalnych zmian w zakresie myślenia o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

W piśmie zwrócono uwagę, że tylko przedstawiciele reprezentujący wszystkie osoby wykonujące określony zawód medyczny mają możliwość przedstawienia wszechstronnej analizy co do sytuacji panującej w ochronie zdrowia i to zarówno na szczeblu szpitali wysokospecjalistycznych, jak i z perspektywy najmniejszych podmiotów działających w Polsce.

"Wykluczenie głosów środowiska samorządów wszystkich zawodów medycznych z prac nad dokumentem, co wielokrotnie było przedstawiane na Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia, skutkuje niedoskonałością i fragmentarycznością przyjętych rozwiązań" - uważają.

Dokument został podpisany szefów poszczególnych samorządów zawodowych, w tym przez prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbietę Piotrowską-Rutkowską.

Więcej: https://nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH