GIF: w aptece szpitalnej stwierdzono wadę jakościową leku. Seria jest wycofana

Z URZĘDU

Autor: GIF   06-04-2021, 15:03

GIF: w aptece szpitalnej stwierdzono wadę jakościową leku. Seria jest wycofana Wycofanie serii leku przez GIF (fot. Pixabay)

GIF wycofuje z obrotu serię leku Lignocain 2% (Lidocaini hydrochloridum), 20 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań, 20 poj. 20 m.

Wycofany produkt:

Numer serii: 20251011, termin ważności: 05.2023

podmiot odpowiedzialny: B. Braun Melsungen AG, Carl-Braun-Strasse 1D-34212 Melsungen, Niemcy.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie z hurtowni farmaceutycznej o podejrzeniu braku spełnienia wymagań jakościowych dla serii produktu leczniczego Lignocain 2%.

Przyczyną zgłoszenia jest zidentyfikowanie przez aptekę szpitalną ciała obcego w jednostkowym opakowaniu bezpośrednim, tj. pojemniku 20 ml produktu leczniczego Lignocain 2% o nr serii 20251011.

W związku ze stwierdzeniem tej wady jakościowej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o prewencyjnym wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju serii przedmiotowego produktu leczniczego.

Lek jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań, stosowany do znieczulenia miejscowego podczas drobnych zabiegów chirurgicznych.

Jest też stosowany jako  lek przeciwarytmiczny w leczeniu i zapobieganiu zaburzeniom rytmu serca, również w świeżym zawale mięśnia sercowego i stanach po resuscytacji, w zaburzeniach rytmu po zatruciu glikozydami nasercowymi. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH