Jak dbać o sterylizator w recepturze aptecznej

Z URZĘDU

Autor: PWIF/ rynekaptek.pl   12-09-2017, 11:26

Jak dbać o sterylizator w recepturze aptecznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny przypomina o obowiązku okresowego sprawdzania skuteczności procesu sterylizacji gorącym suchym powietrzem co pół roku, a także każdorazowo po awariach suszarki lub sterylizatora, w recepturze aptecznej.

Jedną z metod sterylizacji, czyli otrzymania odpowiedniego poziomu jałowości – SAL - w recepturze aptecznej, jest sterylizacja suchym, gorącym powietrzem, którą prowadzi się w suszarkach z wymuszonym przez wentylatory obiegiem powietrza (sterylizatory), w ściśle określonych parametrach fizycznych procesu: temperatura 160oC czas 2 godziny (Farmakopea Polska Wydanie X tom I, monografia 01/2011:50102 str. 695) - przypomina podkarpacki WIF.

Wentylator zapewnia równomierny rozkład temperatury w komorze sterylizatora i lepszą penetrację gorącego powietrza, które jest czynnikiem sterylizującym.

Warunki wyjaławiania podlegają stałej kontroli i ocenie przez operatora za pomocą wskaźników: fizycznych, chemicznych i biologicznych. Powinny być udokumentowane w formie zapisów.

Wskaźniki fizyczne określają stan techniczny sterylizatora i ich poprawność odczytuje się najczęściej z wyświetlaczy (termometr, timer).

Wskaźniki chemiczne (np. Rurki Browna) przez zmianę barwy informują, że w trakcie cyklu zostały osiągnięte zaprogramowane warunki procesu czyli temperatura i czas.

Tylko wskaźniki biologiczne sygnalizują fakt zabicia drobnoustrojów, które mogą tworzyć bioobciążenie wyjaławianego wsadu. Wskaźniki biologiczne to standaryzowane preparaty wybranych drobnoustrojów używane w celu oceny skuteczności procesu sterylizacji – Sporal S.

Jeżeli użyte do kontroli sterylizacji wskaźniki biologiczne, po zalecanym przez producenta czasie inkubacji, nie wykażą oznak wzrostu, to mamy dowód, że proces jest skuteczny pod względem inaktywacji organizmów (przy prawidłowym wyniku kontroli pozytywnej Sporal 0, która potwierdza żywotność szczepu wskaźnikowego).

Wynik potwierdzający skuteczność procesu sterylizacji w suszarce, jest podstawą do uznania, że apteka jest wyposażona w sprawne urządzenie umożliwiające sporządzanie leków w postaciach farmaceutycznych wykonywanych w aptekach, zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 30 Września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki (Dz.U. nr 171, poz. 1395).

"W związku z powyższym, przypominam o obowiązku okresowego sprawdzania skuteczności procesu sterylizacji gorącym suchym powietrzem, co pół roku, a także każdorazowo po awariach suszarki lub sterylizatora" - napisano w komunikacie.

Więcej: http://www.rzeszow.wif.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH