Jakich leków nie można wywozić z Polski?

Z URZĘDU

Autor: MZ   12-05-2021, 08:14

Jakich leków nie można wywozić z Polski? Lista leków objętych zakazem wywozu wydłużyła się Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W majowym wykazie leków objętych zakazem wywozu znalazły się kolejne leki, w tym stosowany w leczeniu padaczki, zakrzepicy żył i insulina.

Minister Zdrowia opublikował obwieszczenie z dnia 11 maja 2021 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP.

Majowa lista leków objętych zakazem wywozu liczy 383 pozycje. W marcu lista była krótsza - liczyła 372 pozycje.

Jakie pozycje zostały m.in. dodane?

Finlepsin 200 retard

lek zawierający karbamazepinę (Carbamazepinum), do stosowania w napadach padaczkowych częściowych prostych i złożonych, napadach uogólnionych toniczno-klonicznych (szczególnie wtórnie uogólnionych), występujących w czasie snu oraz napadach o postaciach mieszanych;

Lek stosowany jest też w idiopatycznym nerwobólu nerwu trójdzielnego, w bólu w przebiegu neuropatii cukrzycowej.

Podawany jest także  w zapobieganiu napadom drgawkowym w alkoholowym zespole abstynencyjnym wwarunkach szpitalnych.

Neoparin i Neoparin Forte

zawierające enoksaparynę sodową(Enoxaparinum natricum).

Lek jest stosowany u osób dorosłych w zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej u pacjentów chirurgicznych z grup umiarkowanego i wysokiego ryzyka, w szczególności poddawanych zabiegom chirurgicznym ortopedycznym lub zabiegom w chirurgii ogólnej, w tym zabiegom w chirurgii onkologicznej.

Jest też podawany w leczeniu zakrzepicy żył głębokich (ZŻG) i zatorowości płucnej (ZP), z wyłączeniem zatorowości płucnej, która może z dużym prawdopodobieństwem wymagać leczenia trombolitycznego lub zabiegu operacyjnego.

Zapobiega tworzeniu się skrzepów w krążeniu pozaustrojowym podczas hemodializy.

Ozempic

semaglutyd, analog ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1) otrzymywany w komórkach Saccharomyces cerevisiae metodą rekombinacji DNA.

Produkt leczniczy jest wskazany do stosowania u dorosłych z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 łącznie z odpowiednią dietą i wysiłkiem fizycznym.

Może być stosowany w monoterapii, u pacjentów, u których stosowanie metforminy jest niewskazane ze względu na nietolerancję lub istniejące przeciwwskazania lub w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH