Kalisz: Izba zbiera chętnych do uzyskania uprawnienia

Z URZĘDU

Autor: koia.kielce.pl, LJ/ rynekaptek.pl   13-01-2021, 11:21

Kalisz: Izba zbiera chętnych do uzyskania uprawnienia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kaliska OIA prosi zainteresowanych uzyskaniem uprawnienia do wykonywania szczepień p/ COVID-19 do przesyłania zgłoszeń do 22 stycznia. Na chwilę obecną nie ma jeszcze szczegółowych danych, ilu farmaceutów jest zainteresowanych szkoleniem. - Będziemy nimi dysponować w przeciągu kilkunastu dni - zapowiada prezes NIA.

W związku z procedowaną aktualnie przez rząd nowelizacją ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych, farmaceuci będą mogli wykonywać szczepienia przeciw koronawirusowi zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19.

"W związku z powyższym zwracamy się z prośbą do członków Kaliskiej OIA zainteresowanych uzyskaniem uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 do przesyłania zgłoszeń na adres: kalisz@oia.org.pl do dnia 22 stycznia do godz. 12.00" - napisano w komunikacie.

Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko farmaceuty zainteresowanego uzyskaniem w/w uprawnień.

"Przesłane przez Państwa informacje pozwolą określić wielkość zainteresowania farmaceutów przeprowadzaniem szczepień przeciw COVID-19 na terenie Kaliskiej OIA" - dodaje Izba.

Komunikat kaliskiej OIA jest odpowiedzią na informację NIA.

- Aby określić zainteresowanie farmaceutów szkoleniem na poziomie ogólnopolskim oraz w skali poszczególnych województw, Okręgowe Izby Aptekarskie właśnie rozpoczęły akcję koordynującą proces naboru chętnych do wykonywania szczepień, którzy po odpowiednim przeszkoleniu będą mogli czynnie zaangażować się w ten proces. Uzyskane dane zostaną przekazane Ministerstwu Zdrowia, co umożliwi efektywną współpracę z jednostkami administracji publicznej w tym zakresie - mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA.

Dodaje, że w związku z rozpoczęciem akcji naborów w poszczególnych Okręgowych Izbach Aptekarskich, na chwilę obecną nie posiada jeszcze szczegółowych danych, ilu farmaceutów jest zainteresowanych szkoleniem z tego zakresu. - Będziemy nimi dysponować w przeciągu kilkunastu dni - zapowiada.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Zdrowia, bezpłatne szkolenia farmaceutów uprawniające do wykonywania szczepień ochronnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, mogą rozpocząć się z końcem lutego lub początkiem marca br.

Szkolenie będzie miało charakter hybrydowy tzn. złożony z części teoretycznej on-line oraz części praktycznej. Część praktyczna zrealizowana zostanie przy współpracy z uczelniami, które prowadzą kształcenie na kierunku lekarskim, pielęgniarstwo lub położnictwo, natomiast Centrum Kształcenia Podyplomowego odpowiadać będzie za przygotowanie kursu.  Na chwilę obecną nie ma ustalonego terminu rozpoczęcia szczepień przez farmaceutów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH