KOIA Kielce podpowiada, jak realizować recepty

Z URZĘDU

Autor: koia.kielce.pl/ rynekaptek.pl   25-09-2020, 09:34

KOIA Kielce podpowiada, jak realizować recepty Farmaceuci mający wątpliwości pytają, jak realizować recepty (fot. MZ)

Czy jest potrzebna dokumentacja od lekarza żeby móc wypisać refundowaną receptę farmaceutyczna dla rodziny? Chodzi mi o to, żeby przy kontroli z NFZ nie było żadnych problemów - pyta farmaceuta, a kielecka OIA publikuje odpowiedzi.

24 września kielecka OIA opublikowała kolejną serię pytań i odpowiedzi w zakresie realizacji recept. Przykładowe pytania i odpowiedzi:

Pytanie: Rp (papierowa, zniżkowa), OC-35 2 op. Na stanie apteki znajduje się tylko opakowanie a 63 tbl z krótką datą (przed upłynięciem ważności zdąży się zużyć tylko 21 tabletek). Pacjentka nalega na wydanie, gdyż potrzebuje lek zażywać od dzisiaj. Czy można wydać 21 tabletek z dużego opakowanie 63 tbl. ze zniżką? Czy na ewentualne drugie opakowanie a 21 tbl przysługuje potem zniżka?
Odpowiedź: Lek ten nie może być podzielony i wydany ze zniżką.

Pytanie: Czy przy e-rec. recepturowej gdzie w składzie jest vit. A 4,0 trzeba poprawiać e-rec. u lekarza, czy wystarczy w adnotacjach napisać że po konsultacji z lekarzem użyto vit. A liquidum?
Odpowiedź: Ilość surowca należy ustalić z wystawiającym receptę i zaznaczyć w adnotacjach.

Pytanie: Czy jest potrzebna dokumentacja od lekarza żeby móc wypisać refundowaną receptę farmaceutyczna dla rodziny? Chodzi mi o to, żeby przy kontroli z NFZ nie było żadnych problemów.
Odpowiedź: Wcześniejsza diagnoza lekarska, rozpoznanie choroby jest najlepszym argumentem przemawiającym za wystawieniem recepty refundowanej.

Więcej: http://koia.kielce.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH