Koniec zapasów leku DepoCyte

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   04-07-2017, 13:34

Koniec zapasów leku DepoCyte Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Firma Mundipharma Polska informuje, że zapasy leku DepoCyte do końca czerwca 2017 roku przestały być dostępne w całej Europie. Na ten moment wytwórca nie jest w stanie dostarczyć nowych partii preparatu.

W grudniu 2016 r. pojawiły się pierwsze informacje o możliwych problemach z dostawami leku DepoCyte, 50 mg liposomalnej postaci cytarabiny w zawiesinie do wstrzykiwań. Jak podaje firma, zapasy preparatu w niektórych krajach europejskich - w tym w Polsce - już zostały wyczerpane. Od lipca lek przestał być dostępny w całej Europie.

Mundipharma zaznacza, że jeśli tylko istnieje możliwość, pacjenci będący w trakcie terapii produktem DepoCyte powinni zostać przestawieni na odpowiednie leczenie alternatywne, np. w postaci cytarabiny o natychmiastowym uwalnianiu.

Należy każdorazowo upewnić się, że potencjalne, alternatywne leki są dopuszczalne do stosowania dokanałowego w leczeniu zapalenia opon mózgowych, gdyż nie wszystkie moce/postaci cytarabiny o natychmiastowym uwalnianiu zostały zarejestrowane zostały zarejestrowane w tej drodze podawania i/lub w tych wskazaniach.

Obecnie nie wiadomo, kiedy DepoCyte będzie ponownie dostępny w Europie.

Wszystkie zapasy zgromadzone przez szpitale czy hurtownie powinny zostać użyte do kontynuacji terapii pacjentów, którzy już wcześniej byli leczeni tym preparatem.

Przyczyną ograniczenia dostaw było stwierdzenie niezgodności z procesem wytwarzania. Niezgodność ta nie została jeszcze usunięta w sposób zadowalający, przez co wytwórca - firma Pacira Pharmaceuticals - nie jest w stanie podjąć się dostarczenia nowych partii leku - podaje w komunikacie Mundipharma Polska.

Więcej: http://urpl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH