Kontrolerzy NFZ z dodatkowymi kompetencjami

Z URZĘDU

Autor: NFZ/ rynekaptek.pl   18-02-2021, 22:02

Kontrolerzy NFZ z dodatkowymi kompetencjami Kontrolerzy NFZ będą mogli teraz kontrolować realizację świadczeń związanych z COVID-19 (fot. Pixabay)

Nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ dodaje do kompetencji kontrolnych NFZ możliwość przeprowadzenia kontroli realizacji świadczeń związanych z COVID-19, wraz z określeniem skutków finansowych tej kontroli w postaci zwrotu środków na podstawie decyzji administracyjnej.

Prezes NFZ wydał nowelizację zarządzenia Nr 58/2019/DK prezesa  Narodowego  Funduszu  Zdrowia z dnia 4 czerwca 2019 r. w sprawie kontroli prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (ze zm.).

Zmiana wynika z konieczności dostosowania zarządzenia do przepisów ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. poz. 2112).

W art. 12 ww. ustawy wprowadzono zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.), polegające na dodaniu do kompetencji kontrolnych NFZ możliwość przeprowadzenia kontroli realizacji świadczeń związanych z COVID-19, wraz z określeniem skutków finansowych tej kontroli w postaci zwrotu środków finansowych na podstawie decyzji administracyjnej, o której mowa w art. 61s ust. 5 ustawy.

Przedmiotowe zmiany przepisów umożliwiają wykorzystanie dotychczasowego trybu kontroli realizowanych przez NFZ do kontroli świadczeń tzw. covidowych i stanowią wyraz realizacji przepisu art. 61a ust. 5 ustawy o świadczeniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH