Lekarz może już zajrzeć do wystawionych recept 75+ i ciąża+

Z URZĘDU

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   04-01-2021, 12:02

Lekarz może już zajrzeć do wystawionych recept 75+ i ciąża+ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od nowego roku lekarze POZ i specjaliści (za zgodą pacjenta) mają dostęp do informacji o realizacji recepty (w postaci elektronicznej i papierowej) wystawionych dla osób, które ukończyły 75 rok życia oraz kobietom w okresie ciąży.

Z dniem 31 grudnia 2020 r. możliwa będzie realizacja przez pracowników medycznych obowiązku weryfikacji informacji o lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobach medycznych przepisanych na recepcie w postaci elektronicznej świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75 rok życia oraz świadczeniobiorcom w okresie ciąży, a także uzyskanie dostępu do informacji o realizacji recepty (w postaci elektronicznej i papierowej), na której przepisano wspomniane produkty - poinformował resort zdrowia.

Powyższe informacje udostępniane są pracownikom medycznym (lekarzom POZ, a za zgodą pacjenta wyrażoną przez Internetowe Konto Pacjenta – również specjalistom) w celu weryfikacji, przed wystawieniem recept dla powyższej kategorii świadczeniobiorców, jakie produkty są stosowane lub zalecane danemu pacjentowi, co ma znaczenie m.in. dla bezpieczeństwa i skuteczności leczenia pacjentów.

Oznacza to możliwość wystawiania recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla świadczeniobiorców, którzy ukończyli 75 rok życia oraz dla świadczeniobiorców w okresie ciąży także przez pracowników w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego, na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH