Lekarze apelują do prezydenta o niepodpisywanie ustawy

Z URZĘDU

Autor: NIL/ rynekaptek.pl   21-12-2020, 12:02

Lekarze apelują do prezydenta o niepodpisywanie ustawy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samorządy zawodów medycznych zwracają się do prezydenta z apelem o niepodpisywanie nowelizacji ustawy w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych - informuje Naczelna Rada Lekarska.

"Zawarte w ustawie rozwiązania nie gwarantują rzeczywistej weryfikacji kwalifikacji osób dopuszczanych do wykonywania zawodów medycznych, aktualności posiadanej przez nich wiedzy medycznej ani nawet ich zdolności do komunikowania się z pacjentem w języku polskim" - oceniają autorzy petycji.

- Tak szerokie i niekontrolowane otwarcie systemu ochrony zdrowia na osoby, które wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe zdobyły w krajach, w których systemy kształcenia w zawodach medycznych są istotnie różne od standardów przyjętych na obszarze Unii Europejskiej nie znajduje uzasadnienia nawet w trwającym obecnie stanie epidemii - dodają.

Zdaniem lekarzy, ustawa w tym kształcie jest sprzeczna z art. 17 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w jakim dotyczy zagadnień związanych z przyznawaniem i potwierdzaniem prawa do wykonywania zawodu. Neguje osadzone w ustawie zasadniczej uprawnienia i obowiązki samorządów zawodowych w zakresie sprawowania pieczy nad wykonywaniem zawodów zaufania publicznego oraz uniemożliwia ich sprawowanie przez samorządy zawodowe w rzeczywisty i odpowiedzialny sposób.

"Apelujemy o powstrzymanie się od podpisania tej niebezpiecznej ustawy oraz o pilne spotkanie z przedstawicielami samorządów medycznych" - napisano w informacji, podpisanej przez prezesów: Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH