Ministerstwo Zdrowia o korzyściach karmienia piersią

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   01-08-2017, 15:38

Ministerstwo Zdrowia o korzyściach karmienia piersią Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach Narodowego Programu Zdrowia realizujemy zadania, które mają wspierać kobiety karmiące piersią. W 2017 roku zwiększyliśmy środki na ten cel do ok. 1,1 mln złotych - pisze Ministerstwo Zdrowia.

Jak zapewnia resort zdrowia, karmienie piersią to jedyny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia. Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha - czytamy.

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku i dłużej przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej.

Dla wcześniaków pokarm kobiecy ma wartość terapeutyczną – wspiera rozwój i chroni przed groźnymi powikłaniami takimi jak martwicze zapalenie jelit (NEC) czy posocznica (SEPSA).

Ministerstwo wyjaśnia, że w tym zakresie wiele się w ostatnim roku zmieniło. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje żywienie dojelitowe wcześniaków i chorych noworodków mlekiem z banków mleka kobiecego, jeśli dziecko nie może być karmione mlekiem biologicznej matki.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH