Mleko matki zawiera wszystko, co jest potrzebne dziecku

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   26-05-2017, 11:48

Mleko matki zawiera wszystko, co jest potrzebne dziecku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 26 maja do 1 czerwca obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Karmienie piersią to jedyny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia - podkreśla resort zdrowia.

W ramach Tygodnia Promocji Karmienia Piersią, ministerstwo tłumaczy, że pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku i dłużej przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej - czytamy na stronie MZ.

Jak wskazuje resort, dla wcześniaków pokarm kobiecy ma wartość terapeutyczną – wspiera rozwój i chroni przed groźnymi powikłaniami takimi jak martwicze zapalenie jelit (NEC) czy posocznica:

- W tym zakresie wiele się w ostatnim roku zmieniło. NFZ finansuje żywienie wcześniaków i chorych noworodków mlekiem z banków mleka kobiecego, jeśli mleko matki nie jest dostępne.

W opinii resortu, karmienie piersią zmniejsza ryzyko też rozwoju otyłości u dziecka (każdy miesiąc o 4%), wystąpienia cukrzycy o około 1/3 czy infekcji - głównie układu pokarmowego, oddechowego, układu moczowego, zapalenia ucha, i innych ogólnych zakażeń.

Dodatkowo podczas karmienia piersią dziecko ćwiczy mięśnie twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy. Karmienie piersią pomaga także nawiązać więź między matką i dzieckiem.

Z kolei kobieta karmiąc dziecko piersią jest znacznie mniej narażona na zachorowanie na raka sutka oraz raka jajników. Występuje też mniejsze ryzyko rozwoju osteoporozy w starszym wieku czy krwotoku poporodowego i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza.

Wśród działań zaplanowanych na rok 2017, ministerstwo zorganizuje bezpłatne kursy specjalistyczne dla położnych z zakresu „Edukacji i wsparcia kobiety w okresie laktacji”.

Planuje też działania w zakresie sprzyjania powstawaniu lokalnych grup wspierających karmienie piersią, upowszechniania w społeczeństwie wiedzy o zaletach karmienia piersią i prowadzenia kampanii szerzących aktualną wiedzę na temat karmienia piersią.

MZ zamierza również przeprowadzić nieodpłatne szkolenia dla pracowników szpitali, które będą realizowane w oparciu o inicjatywę/program Szpitala Przyjaznego Dziecku.

Więcej: http://www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH