MZ o zasadach pozaaptecznego obrotu lekami

Z URZĘDU

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   18-10-2017, 13:40

MZ o zasadach pozaaptecznego obrotu lekami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Resort zdrowia wydał komunikat dotyczący pozaaptecznego obrotu lekami. Przypomina, jakie leki mogą być sprzedawane w punktach aptecznych i sklepach ogólnodostępnych.

Punkty apteczne prowadzą obrót detaliczny produktami leczniczymi (z wyłączeniem leków aptecznych i recepturowych) na podstawie zezwolenia wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Opłata za wydanie takiego pozwolenia wynosi 1800 zł. Punkty apteczne są tworzone jedynie na terenach wiejskich, gdzie nie ma apteki ogólnodostępnej.

Mogą być zakładane przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz spółki prawa handlowego (które nie mają osobowości prawnej). Aby w punkcie aptecznym można było sprzedawać leki refundowane, musi on (tak jak apteka ogólnodostępna) zawrzeć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz nawiązać kontakty z hurtowniami farmaceutycznymi.

Kierownikiem punktu aptecznego może zostać farmaceuta z rocznym stażem pracy w zawodzie lub technik farmaceutyczny z trzyletnim stażem pracy w aptekach ogólnodostępnych.

W punktach aptecznych mogą być sprzedawane wszystkie leki wydawane bez recepty. Z uwagi na bezpieczeństwo pacjenta przy stosowaniu produktów leczniczych do sprzedaży dopuszczono leki, które spełniają ściśle określone kryteria – są to m.in. produkty lecznicze roślinne, których skład zawiera substancje czynne dopuszczone do obrotu w Polsce w lekach wydawanych bez recepty przez okres co najmniej 5 lat.

Pozostałe placówki obrotu pozaaptecznego prowadzą sprzedaż leków wydawanych bez recepty. Zaliczają się do nich: sklepy zielarsko-medyczne, sklepy specjalistyczne zaopatrzenia medycznego oraz sklepy ogólnodostępne, czyli np. sklepy spożywcze, kioski ruchu, stacje benzynowe, które są zakładane na zasadach określonych ustawą o działalności gospodarczej.

Sklepy zielarsko-medyczne, jako jedyne wśród placówek obrotu pozaaptecznego, muszą być prowadzone przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego – absolwenta kursu II stopnia z zakresu towaroznawstwa zielarskiego.

Z uwagi na bezpieczeństwo pacjenta przy stosowaniu produktów leczniczych do sprzedaży zostały dopuszczone jedynie leki, które spełniają ściśle określone kryteria – są to m.in. produkty lecznicze roślinne, których skład zawiera substancje czynne dopuszczone do obrotu w Polsce w lekach wydawanych w aptekach bez recepty przez okres co najmniej 5 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH