MZ: projekt w sprawie utworzenia Krajowego Rejestru Raka Płuca

Z URZĘDU

Autor: RCL/rynekaptek.pl   19-06-2017, 15:39

MZ: projekt w sprawie utworzenia Krajowego Rejestru Raka Płuca Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister Zdrowia wydał projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia Krajowego Rejestru Raka Płuca, który będzie służył monitorowaniu diagnostyki i leczenia pacjentów w celu zmniejszenia zachorowalności ta ten nowotwór.

Rozporządzenie tworzy Krajowy Rejestr Raka Płuca. Jest on prowadzony na potrzeby realizacji kierunku interwencji pn. „Badania w kierunku wykrywania raka płuca” w ramach wieloletniego programu pod nazwą „Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych” przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Jak czytamy w projekcie rozporządzenia, rejestr zostanie utworzony na czas określony. Przewiduje się, że będzie on prowadzony przez okres realizacji „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych”.

Rejestr jest tworzony w celu monitorowaniu diagnostyki i leczenia pacjentów (według stanu zdrowia w zakresie prowadzonego rejestru) oraz zapotrzebowania na świadczenie opieki zdrowotnej przez prowadzenie analiz naukowych, statystycznych i medycznych w oparciu i dane przetwarzane w rejestrze.

Konieczność utworzenia rejestru wynika z faktu, iż rak płuca jest najczęściej występującym w Polsce nowotworem złośliwym. Mimo faktu, że obecnie zmniejszyła się dynamika wzrostu zachorowań na ten nowotwór, to nadal poziom zachorowań jest bardzo wysoki i nie wskazuje tendencji spadkowych.

Więcej: http://legislacja.rcl.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH